Nafta ning kerge ja raske kütteõli hindade langus maailmaturul hakkas sellel kevadel mõjutama ka maagaasi hinda, mis on kahtlemata hea uudis kõikidele Eesti gaasitarbijatele, nendib Adven Eesti juhatuse esimees Urmo Heinam.
- Urmo Heinam. Foto: Erakogu
Maagaasi hinna sidumine nafta hinnaga ulatub tagasi 1960ndatesse aastatesse, mil maagaas konkureeris kütusena raske ja kerge kütteõliga. Umbes kaks kolmandikku maagaasi müügilepingutest sõlmitakse Euroopas tänaseni naftaindeksiga seotud hindade põhjal. Eestismääravad gaasi hinna eelmise üheksa kuu keskmine kerge ja raske kütteõli hind maailmaturul ning dollari tugevus euro suhtes. Seetõttu muutub võrreldes tanklates müüdavate mootorikütustega gaasi hind mitmekuulise hilinemisega.
Nüüd, kui naftahindade langus maailmaturul on kestnud juba pikemat aega, hakkas see nähtavalt mõjutama sisseostu hindu maagaasi edasimüüjate jaoks Eestis ning kauaoodatudkütusehindade langus jõudis ka lõpptarbijateni. Üheksa kuu lõikes toimunud naftahindade odavnemine hakkab järjest rohkem mõjutama lõpptarbija maagaasi hinda ja paaril kuul on mõju olnud juba tunda ka toasooja hinnas neis piirkondades, kus soojust toodetakse maagaasist.
Teiseks positiivseks uudiseks kodumaiste gaasitarbijate jaoks on alternatiivide tekkimine gaasimüügiturul Leedus avatud LNG terminali ja gaasibörsi näol. Mõlemad pakuvad Gazpromigaasile alternatiivi ja vähendavad Eesti maagaasituru sõltuvust Venemaast.
Lisaks suurendab gaasi konkurentsivõimet ka oluline muudatus Eesti kütuseturul. Aprilliga lõppes kerge kütteõli erimärgistamine, mis tähendab, et aktsiisimäär tõuseb diislikütuse aktsiisimäära tasemele. Ettevõtetele ja omavalitsustele, kelle energialahendused põhinevad kergel kütteõlil, tähendab see energia tootmise hinna järsku, ligi 40%-list hinnatõusu. Seetõttu on paljud ettevõtted ja omavalitsused asunud oma energiatootmist analüüsima ja otsima efektiivsemaid lahendusi.
Seotud lood
Skandinaavia energiafirma Adveni müügitulu oli eestis languses, ärikasum tõusis aga ligi 4 miljoni euroni.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.