Kasvavate palgakulude ja veelgi enam suurenevat töötajate põuda aitab lahendada automatiseerimine, kirjutab Danske Banki ettevõtete panganduse asedirektor Andrus Soodla. Lisaks võib uuendatud tehnoloogia kasutamine aidata parandada toote kvaliteeti, mis omakorda võib pakkuda võimaluse suurendada müüki (sh. eksporti).
- Danske Banki ettevõtete panganduse asedirektor Andrus Soodla Foto: Danske Bank
2016. aasta alguses vähenesid ettevõtete kasumid esialgsetel andmetel ligi 12%. Üheks kasumite vähenemise põhuseks on tööjõukulude kiire kasv. Kui paneme kõrvuti tööjõukulude kiire kasvu ja lisame sellele nõrga majanduskasvu väljavaated, siis on selge, et tegemist ei ole jätkusuutliku olukorraga. Palgakulude kasv sööb ära suurema osa kasumitest.
Töökäte sõltuvust tuleb hakata vähendama
Palgakulude pidev kasv ei ole samas üllatus ja ettevõtted on muutustega keskpikas vaates suutelised kohanduma. Vähem teada on aga asjaolu, et lähiaastatel toimuvad muutused tööealise elanikkonna struktuuris ehk tööjõu pakkumises ja selleks ei pruugita enam valmis olla.
Järgnevatel aastatel on oodata tööjõuturule sisenevate noorte arvu olulist langust. Eeldusel, et praeguseks kätte võidetud eksportturgudest ei soovita loobuda, tuleb ettevõtetel leida võimalus vähendada sõltuvust töökätest.
Üks lahendus on panustada tootmisprotsesside automatiseerimisele. Ma ei väida, et olemasolevad töötajad tuleb asendada robotitega. Aga paratamatu on juba praegu mõelda, kuidas lahkuvate või tööle tulemata jäävate inimkäte tekitatud auk automaatikaga paigata.
Pealegi, arvestades seda, et tehnoloogiasse investeerimine võtab aega vähemalt 6–12 kuud, on olukord muutunud ettevõtete jaoks juba pakiliseks. Kui praegu teha ettevõtte tasandil strateegiline otsus, et võtame olukorraga midagi ette ja hakkame otsima lahendusi, siis on realistlik läbi viia tehnoloogiainvesteeringu projekt 2017. aasta jooksul/lõpuks.Tegelik muutus ettevõtte majandustulemustesse jõuaks aga veel omakorda viitega, täismahus ilmselt alles aastal 2018.
Investeeringu hind ei ole enam ulmeline
Alustada võiks lihtsast küsimusest – kui palju maksab minu ettevõttes ühe tootmisliinil paikneva töökoha automatiseerimine? Eri sektorites võib ühe töökoha automaatikaga asendamise maksumus muidugi erineda, kuid investeeringu absoluutnumbrid ei ole kindlasti enam ulmelised.
Kasvavad tööjõukulud on fakt ja seda ei ole mõistlik ignoreerida. Tööjõuturule sisenevate noorte arv lähiaastatel väheneb veelgi. Samuti oleme olukorras, kus majanduskasvu väljavaated nii meil kui ka meie peamiste kaubanduspartnerite juures on tagasihoidlikud.
Seotud lood
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele