Energiapoliitika suunamuutus taastuvenergiale – õilsa eesmärgi nimel seljatatakse vaba turg ja konkurents, kirjutab tuuleparkide arendaja Raisner ASi nõukogu liige ja Adepte Energy OÜ juhatuse liige Gregor Raudvere.
- Gregor Raudvere. Foto: Raul Mee
Eesti energiamajanduse arengukava (ENMAK) üks keskne eesmärk on tagada 2030. aastaks toimiv, vaba, toetusteta ja avatud elektriturg. Paraku näitab reaalsus, et riik, viies ellu Eesti energiapoliitikat ning suunates põhirõhu taastuvenergiale, teeb seda sisuliselt läbi Eesti Energia. Olgu öeldud, et kriitika ei lange mitte Eesti Energia üleminekule põlevkivilt taastuvenergiale – see on paratamatus. Probleemi tuum on fakt, et selle asemel, et luua avatud, ettevõtlust ja vaba turgu soosiv keskkond, püütakse vahendeid valimata tagada eelisseis Eesti Energiale. Sellist käsitlust kohtavad konkureerivad ettevõtted – nii müüjad kui ka tootjad – absoluutselt igal tasandil.
Seotud lood
Adepte OÜ juhatuse liige Gregor Raudvere ei saa nõustuda väitega, et Tootsi tuulepargi vaidluse tegelik põhjus peitub taastuvenergia toetuste vähenemises.
„Mis juhtub siis kui kõik jääb nii, nagu on?“ küsin mina. „Tööstus jääb Eestisse lihtsalt rajamata. Kui tööstuspoliitikat ei tule, siis tööstust ei ole,“ vastab Eesti ühe suurema tuulikutootja Eleon juht Andres Sõnajalg.
Üllatav on lugeda Eesti Energia ametlikku seisukohta, mille kohaselt takistavad konkurendid riigifirmal edendada riiklikku eesmärki – 2030. aastaks jõuda taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia osakaaluga lõpptarbimisest 50 protsendini, kirjutas tuuleparkide arendaja Raisner ASi nõikogu liige Gregor Raudvere.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.