Katrin Pihor: selmet rääkida kuristikust, ehitame silla
Riskikapitalile jah, kuid ülikoolide roll riskiinvestoritena vajab läbimõtlemist, kirjutab haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja Katrin Pihor.
Haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja Katrin Pihor. Foto: Erakogu
Idee teekond teadusest ettevõtlusesse on okkaline kogu maailmas. Eesti teaduse kõrge tase leiab tee ettevõtlusesse ja avalike teenuste arendusse paraku õige harva. Riskikapitali kaasamine Eesti teadus- ja arendustegevusse on tervitatav, kuid ülikoolide roll võimalike riskiinvestoritena vajab kõigepealt läbimõtlemist ja arutamist.
Kuni Eestis on riigipoolne tellimus teadusele üldpildis nõrk ja erasektori jaoks on allhanketeadus mobiilsem kui riigipoolne tellimus süsteemina, seni sõltubki meie ülikoolikorraldus investeerimispoliitikas majast väljapoole pigemini juhusest kui mingist pikemaks ajaks kokku lepitud sihist, kirjutab kirjandusteadlane, endine minister Peeter Olesk.
Tartu Ülikool plaanib hakata võtma osalusi loodavates ettevõtetes, neid hallata ning kaasata investoreid ja riskikapitali, peamiseks panuseks intellektuaalomand, kirjutab Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser vastuses Äripäevas ilmunud kolme mehe ettepanekule teha Eesti ülikoolidest riskiinvestorid.
Samal ajal kui ingliskeelsed ülikoolid riisuvad ajude poolest koore kogu maailmast, peame meie leppima eestikeelse maailmaga, kust ka säravamad kipuvad otse lääne ülikoolidesse, kirjutab Eesti Kunstiakadeemia rektor, akadeemik Mart Kalm.
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.