Hannes Rumm: poliitkorrektsus, mida suruvad peale suurfirmad
Kui tavaliselt on poliitkorrektsust pahaks pandud poliitikutele või surverühmadele, siis nüüd teevad poliitkorrektseid otsuseid üleilmsed suurfirmad, kirjutab kolumnist Hannes Rumm Äripäeva essees.
See oli Coca-Cola, kes 100 aastat tagasi riietas jõuluvana punasesse. Foto: Reuters/Scanpix
Juba pikka aega kurdab iga enesest lugu pidav inimene aeg-ajalt selle üle, et silmakirjalik poliitkorrektsus käib närvidele ning ahistab sõna- ja mõttevabadust. George Floydi tapmisele järgnenud ülemaailmse rassismivastase protestilaine Black Lives Matter ajel toimuv brändide nimevahetuskampaania on tekitanud raevukat vastuseisu ka Eestis. Muuseas, Õigekeelsussõnaraamat annabki „poliitkorrektsuse” tähenduseks: „USAst lähtuv praktika vältida sõnu või väljendeid, mis võivad mõnd ühiskonnarühma solvata.”
Koroonaviiruse pandeemia tõi paljudes sektorites ja ettevõtetes kaasa sissetulekute languse ning finantsprobleeme. Etnoloogiadoktor Aimar Ventsel kirjutab Äripäeva essees aga vastupidisest efektist – teatud juhtudel saame rääkida elukvaliteedi tõusust.
USA president Donald Trump käskis Pentagonil vähendada veerandi võrra USA vägede arvu Saksamaal. Lõplik ametlik otsus on veel tegemata, kuid küsimuste tulv ja pahameeletorm on suur, kirjutab kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu Äripäeva essees.
Tänapäeva elukestval õppijal ja karjääripöörete tegijal on ootus omandada ärihariduse oskusi palju mitmekesisemalt ning magistriõppe tasemel võiks see olla osaliselt tasuline, kirjutavad OSKA uuringujuht Riina Tilk ja peaanalüütik Yngve Rosenblad Äripäeva essees.
On aeg võtta eeskuju maailma ülikoolidest ja luua Eestis era- ning ülikoolide kapitalil põhinev teadusmahukas investeerimisfond, pakuvad füüsik Andi Hektor, Teaduspargi Tehnopol finants- ja administratiivüksuse juht Kert Kaljula ning Teaduspargi Tehnopol äriarendusjuht Martin Goroško Äripäeva essees.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.