Kui soovime, et Eesti oleks jätkuvalt tuntud kui innovaatiline e-riik, peab arengutega kaasas käima ka tööõigus, kirjutavad Soraineni vandeadvokaat Karin Madisson ja advokaat Nele Suurmets.
- Kodukontor. Foto: Veiko Tõkman
COVID-19 pandeemiast tulenevalt on väga suur hulk tööandjaid pidanud rakendama töötajate suhtes kaugtööd ning eksperdid ennustavad, et kaugtöö tegemine jätkub tulevikus tunduvalt suuremal määral. Töötamise mudel muutub täielikult ning tavapäraseks kujuneb kaugtöö ja püsikontori hübriid, seda peamiselt töötajate soovidele vastu tulles ja mitte seetõttu, et vaid tööandjad seda nõuaksid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kaugtöö on mõtteviisi, mitte digitaliseerumise küsimus, kirjutab tarkvara- ja tootearendusettevõtte Mooncascade OÜ tegevjuht Anu Einberg.
Urmas Sõõrumaa kinnisvarafirma US Real Estate juhatuse esimehe Aavo Koka juttu mööda tõotab konkurentsieelis kujuneda tööandjal, kes aitab lahendada kodus töötamisega tekkivad probleemid.
Arvamusliidrid – ettevõtjad, juhid, ühiskonnategelased – annavad eelolevaks sügiseks hoiaku, milles kajastub eeskätt enesekindlus.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.