Eesti toidutootjate jaoks on 2021 olnud aasta täis ebakindlust ning teadmatust, kõik tootmiskomponendid on hüppeliselt kallinenud ja samal ajal ähvardab riik uute maksudega, kirjutab toiduliidu juht Sirje Potisepp vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Toiduliidu juht Sirje Potisepp. Foto: Liis Treimann
Kõik tootmiskomponendid on kallinenud, olgu selleks elektri hind, mis juba septembriks oli ettevõtetele tõusnud kaks ja pool korda, tänaseks kordi rohkem, või gaas, mille hinnatõus on olnud keskmiselt neljakordne. Kütuse ja pakendite kallinemine, palgakasv ja loomulikult tooraine, mis on kallinenud ligi 60 protsenti, kohati lausa kaks-kolm korda. Kuna toiduhinnad poes pole sama sammu astunud, on ettevõtete kasumid kokku kuivanud ning see seab edasised investeeringud kahtluse alla.
Seotud lood
Just energiahindadest saab Euroopa Liidu majanduse konkurentsivõime lähiaastate võtmeküsimus, kirjutab Eesti Õliühingu juht Mart Raamat vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Lõppev aasta oli Tallinna börsi läbi aegade parim ja läheb ajalikku mitme rekordiga, ent kui siin näeme oma peaga mõtlevaid inimesi, siis imestama paneb nende hulk, kes on valmis Eesti saavutatu taas plaanimajanduse vastu vahetama, kirjutab Nasdaq Tallinna juhatuse esimees Kaarel Ots vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Eesti majanduse ja laiemalt Eesti elu kontekstis on järjest olulisemaks trendiks uue põlvkonna ettevõtluse esiletõus. Idu edulood, Wise'i IPO, järjest rohkem ükssarvikuid ja laiapõhjaline järelkasv neile, kirjutab investor Madis Müür vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Selmet hinnata tänavu majandusele enim mõju avaldavat sündmust, peaksime pilgud suunama hoopis tulevikku ehk kolmanda põlvkonna internetile, kirjutab ettevõtja Taavi Tamkivi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.