Töötajate kired ei ole sageli otseselt seotud inimeste igapäevatööga, kuid nende panus töö kvaliteeti on hindamatu, kirjutab Tele2 juht Margus Nõlvak Äripäeva essees.
- Margus Nõlvak. Foto: Erakogu/Tele2
Kristin Tattarist sai hiljuti kahekordne maailmameister kettagolfis. Tegemist on inimesega, kes saab igapäevaselt tegeleda oma kirega ja tulemuseks on edu. See ei pruugi alati nii minna: näiteks minu kireks oli aastaid käsipall, kuigi olin keskpärane mängija. Sellest hoolimata andis lemmikalaga tegelemine positiivse panuse minu igapäeva- ja tööellu, seda just meeskonnatöö vaatest.
Meeskonnana ühiselt ja kirglikult panustamist pean ka täna juhina väga oluliseks. Kirg ei teki aga tühja koha pealt. Maslowi vajaduste püramiidi kohaselt on meil kõigil vaja, et esmalt oleksid täidetud füsioloogilised eeldused – peavari, toit, jook, seejärel turva- ja kuuluvustunne ning tunnustus. Püramiidi tipus on eneseteostus ehk dopamiini allikas, mille järele pidevalt januneme. Eneseteostuseni on aga võimatu jõuda, kui püramiidi alumised kihid on täitmata.
Sama lugu on kirega – kui baasvajadused ei ole täidetud, jääb kire otsimine tagaplaanile. Paralleele võib tõmmata tööeluga – kui töötingimused on halvad ja palk ei vasta ootustele, on keeruline kirega tööd teha. See kehtib ka vastupidi - kui puudub kirg töö vastu, ei saa seda kompenseerida teiste tingimuste parandamisega.
Kirge peab juhtima ja kontrollima
Hiljuti kuulsin lugu ühest tippjuhist, kes panustas 80% kogu oma 16tunnisest ärkveloleku ajast töösse. 25aastaselt püstitas ta eesmärgi, et soovib 30 aasta pärast saavutada finantsvabaduse. Oma karjääris ja finantsides saavutas ta küll edukalt oma eesmärgid, kuid perega kaotatud aega tuleb tal hakata pensionile jäädes tagasi tegema. Selleks on aga kahjuks ilmselt liiga hilja.
Äripäeva essee
Äripäeva arvamusosas ilmuvad regulaarselt pikemas mahus põhjalikumad käsitlused ühiskonnas hetkel olulistel või üldist mõtteainest pakkuvatel teemadel.
Loe Äripäeva esseerubriigis ilmunud tekste siit. Ootame kaastöid aadressil
[email protected].
See on hea näide obsessiivsest kirest, mille poole rühitakse silmaklapid peas, ohverdades terviklikuks eluks vajalik tasakaal. Juhtide puhul võib obsessiivne kirg mõjutada kogu ettevõtet. Näiteks räägiti omal ajal, et parim tippjuht tuleb hommikul esimesena tööle ja kustutab õhtul tuled. Võib vaid ette kujutada, milline õhkkond sellises ettevõttes valitseb.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
"See projekt on hullumeelne!"
Kui eelmisel kümnendil liikus Araabiast raha Euroopa jalgpalli, siis nüüd transporditakse Euroopa jalgpall ühes tükis Araabiasse, kirjutab jalgpalliajakirjanik Andres Must Äripäeva essees.
Kuigi juba paar aastakümmet kuulutatakse füüsilistele helikandjatele surma, kipuvad nood endiselt elus püsima, teiste seas müüakse edukalt CD-plaate vana ja uue muusikaga. Miks, kirjutab etnoloogiadoktor ja DJ Aimar Ventsel Äripäeva essees.
Mulle tundub, et Eesti on olukorras, kus saame näidata seda, milles eestlased on alati edukad olnud – teha võimatuna näivad asjad ära parimal ja edukaimal viisil, saavutades loodetud ja usutust rohkem, kirjutab riigikogu liige ja endine rahandusminister Maris Lauri (Reformierakond) Äripäeva essees.
29 aastat Valgevenet valitsenud Lukašenka diktatuuriajastu võib peagi otsa saada, mis viib Moskva Minski suunas tegudele, kirjutab Tartu Ülikooli kaasprofessor, Kaitseväe Akadeemia juhtivteadur Vladimir Sazonov Äripäeva essees.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.