Kõrvaldame kõik takistused, et Eesti e-teenuste müügil rakenduks positiivne mastaabiefekt, kirjutab IT-ettevõtja Ott Salmar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
- Ott Salmar. Foto: Erakogu
Kui palju näeme meedias ennast upitavaid artikleid selle kohta, kuidas Eesti on milleski maailma parim? Kõik edetabelid, milles on välja toodud, et me oleme milleski maailma parimad, sisaldavad endas alati väikest *-märki.
See tärnike sümboliseerib selle näite puhul joonealust kommentaari per capita ehk elaniku kohta. Eesti on täna esimesel kohal tehnoloogiliste startupide arvult inimese kohta, meil on kõige rohkem supermodelle inimese kohta jne.
Selline numbrite mudimine on enesepetmine, loodud selleks, et me tunneksime ennast ise paremini oma täbaras olukorras. Kuidas muuta paradigmat ja saada reaalselt milleski maailma parimaks peale sudoku lahendamise ja pranglimise? Kuidas oleks võimalik luua Eestis midagi pikaajaliselt väärtuslikku, mida inimesed saavad kasutada üle maailma, kuid tulu sellest läheks tarbimisse just siin?
Eesti on alates taasiseseisvumisest tõusnud IMFis, NATOs ja ELis naeruväärse kasuvenna staatusest austatud ja suureks kasvanud väikevenna staatusesse. See on kaasa toonud ühe suurima vabaduse, aga ka piirangu. Nimelt tollimaksud, mis piiravad kasvatada majanduses just mastaabiefekti pakkuvaid harusid.
Sarnane efekt Šveitsiga
Positiivset mastaabiefekti on võimalik väga hästi ära kasutada uutes majandusharudes, nagu näiteks tootestatud tarkvara müümisel. Toote kulu ei muutu hoolimata sellest, kas kasutajaid on sellel 100 või 10 000 inimest, kuid käibenumbrites on see kordades erinev. Ainuke lisanduv kulu on serveri koormustaluvuse tõstmine, kuid selline teenus on tänapäeval võrdeliselt odav.
Siinkohal tuleb välja Eesti tugevus kvalifitseeritud tööjõu näol just IT-vallas. Riigina on meil väga hästi välja tulnud e-residentsuse reklaamimine ja kuna selle teenuse müügil rakendub positiivne mastaabiefekt, on järjest kasulikum lisada kordades rohkem kasutajaid süsteemi juurde.
Samuti on just 2016. aasta lõpus tunnistatud Eestis loodud maksuaruannete esitamise süsteem kümnendi parimaks e-riigi lahenduseks. Sel korral polnud tegu võiduga per capita.
Meie suurim päästerõngas ning võimalus on jääda oma tiigrihüppega saavutatud edu juurde, panna see efektiivselt tööle ja kui vaid suudame hoolimata muutuvatele poliitilistele tuultele püsida õigel kursil, võime tulevikus olla IT-lahenduste riigi sünonüüm täpselt, nagu Šveits on sünonüümne pangandusega.
Pane eduidee kirja ja võida 10 000 eurot!
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.
Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega). Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. Konkurss lõpeb 31. märtsil 2025.
Võistlustööd ilmuvad
Äripäeva arvamusosas avatud erirubriigis ja Eduka Eesti Facebooki lehel.
Võistlustöö ja autori pildi saab esitada siin. Tehniliste probleemide ja lisaküsimuste korral kirjutage meile
[email protected].
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Esimene autor asus 10 000 euro jahile
Reede pärastlõunal kuulutati Tallinnas Äripäeva meediamajas välja arvamuskonkursi Edukas Eesti 13. hooaeg.
Arvamuskonkursi Edukas Eesti eelmise hooaja võitja, Bolti kaasasutaja Martin Villig kuulutas täna Äripäeva meediamajas avatuks konkursi uue hooaja, kus parim idee nopib kevadel 10 000eurose peaauhinna.
Äsja oma esimest tegevusaastat tähistanud 7000 ruutmeetril laiuv NET Spordihall on Lõuna-Eesti elanike seas kiiresti populaarsust kogunud, pakkudes erinevaid võimalusi peamiselt võrgu- ja pallialade harrastamiseks.