Nagu eelmises blogipostituses mainitud, alustan käitumisrahanduse teoorias defineeritud emotsioonide ehk eelarvamuste lähemat kirjeldamist. 20 erinevat eelarvamust – 20 artiklit.
Seda artikli sarja on teretulnud kommenteerima ka kõik efektiivse turu teooria veendunud toetajad.
Eelarvamus 1: liigne enesekindlus
Kõige lihtsamalt öeldes saab kirjeldada liigset enesekindlust kui vääramatut usku oma intuitiivsetesse võimetesse, otsustesse ja mõtteprotsessi. Liigse enesekindluse kontsept baseerub paljudele uuringutele, kus on tõestatud, et uuringualused inimesed ülehindavad oma ennustusvõimet ja informatsiooni täpsust, mis neile on antud. Üldiselt on inimesed halvad sündmuste ennustamises. Lühidalt – inimesed arvavad, et nad on targemad ja omavad paremat informatsiooni kui tegelikkuses on. Näiteks: nad leiavad internetist midagi ja on kohe valmis tegutsema, oma rahaga riskima.
Klassikaline näide on kui kompanii ekstöötaja omab endise kompanii aktsiaid. Ta keeldub oma portfelli mitmekesistamast, kuna väidab omavat siseinfot või emotsionaalset seotust kompaniiga. Ta on kindel, et kompaniiga ei saa midagi juhtuda. Samas on näiteid küll ja küll, kus kunagised ettevõtlusikoonid on haihtunud ja oma üllatuseks leiab eks-töötaja, et aktsiad on kaotanud kogu oma väärtuse.
Inimestel on ka liiga palju usku oma otsuste täpsusesse. Aja jooksul, kui inimesed õpivad rohkem teatud situatsiooni kohta, kipub nende usk enda võimetesse kasvama, mitte otsuste täpsus ei kasva. Põhimõtteliselt võrdustavad nad kvantiteedi kvaliteediga.
Liigselt enesekindlate investorite iseloomustus:
- nad ülehindavad enda võimeid potentsiaalse investeeringu/kauplemispositsiooni hindamisel, mille tulemusena ignoreerivad negatiivset informatsiooni, mida tavaliselt peaks võtma kui ohu märki. Ehk mitte võtta positsiooni või sulgeda juba olemasolev positsioon. Sama kehtib ka fondi valikul, näiteks aastatel 1984-1995 oli keskmine aktsiafondi kasumlikkus 12,3%. Samas, keskmine fondiinvestori kasumlikkus oli 6,3%.
- nad kauplevad liiga palju, kuna usuvad, et omavad erilisi teadmisi, mida teistel ei ole. On tõestatud, et liigne kauplemine viib pikema aja vältel halvema tulemuseni võrreldes nendega, kes kauplevad harvem. Ratsionaalsed investorid kauplevad ainult siis, kui on oodata kasumit, liigselt enesekindlad kauplevad tihti isegi siis kui reaalselt on oodata kahjumit. Uuring: ülalnimetatud perioodi kõige vähem aktiivsed investorid, kelle aastane portfelli käive oli 1%, teenisid 17,5% aastas. Kõige aktiivsemad, kelle käive oli 80%, teenisid 10% aastas.
- nad alahindavad oma riske, mille tulemusena tabab tema portfelli kaotus. Põhimõtteliselt liigub tema peas mõte: „see setup on nii hea, et ei saa valesti minna“.
- nad hoiavad diversifitseerimata portfelle, seetõttu võtavad rohkem riske kui tema „risk management“ ette näeb. Tihti nad ei teagi, et nad võtavad rohkem riske kui nende portfell taluda suudab. Valuutade koha pealt – ole teadlik millised paarid käituvad sarnaselt.
Kokkuvõtteks: enne positsiooni võtmist mõtle läbi kas „setup“ tõesti eksisteerib või kujutad sa seda ette ehk teisisõnu – kas sinus räägib „liigne enesekindlus“.
Seotud lood
Selleks, et aru saada elujuhtumitest, on inimesed sünnipäraselt kaasa saanud eelsoodumuse klassifitseerida objekte ja mõtteid.
Tallinna Lennujaam tahab saavutada süsinikuneutraalsuse järgmisel ja kliimaneutraalsuse 2030. aastal. Neist viimane eesmärk on Tallinna Lennujaama finantsjuhi ja juhatuse liikme Anneli Turkini sõnul ambitsioonikas ja väljakutsuv, sest kõiki tehnoloogiaid selle saavutamiseks veel olemas ei ole.