Gasell on Äripäeva vapiloom, ta on paindlikkuse, kiiruse ja julguse sümbol, kuid majanduselus on gasell kõige rohkem tuntud kui kiiresti kasvav ettevõte, kes on kolme aasta jooksul suutnud kahekordistada oma käivet ja kasumit. Äripäev tunnustab seekordse Eesti Gaselli TOPi võitjaid täna toimuval kongressil ning ka aripaev.ee-s; kogu edetabel Eesti kõige kiiremini kasvavate firmadega ilmub homses Äripäevas ja erilehes Gaselli TOP.
Äris ühtaegu nutikaid, kiireid ja osavaid ettevõtjaid tunnustades tuleb rõhutada, et keegi ei ole gaselliks sündinud, vaid selleks kasvatakse – kes asutab pärast ülikooli lõpetamist oma firma, kelle väikeettevõte kasvab välja suurema rüpest, kes alustab uue äriga pärast töötuks jäämist või eelmise äri pankrotistumist. Gaselli TOPis väärtustame ja toome teistele eeskujuks ka neid firmasid, kellest paljud argiuudistesse ei mahu, kuid kes sellest hoolimata loovad suure osa meie majanduse lisaväärtusest. Kiidame gaselli-juhtide leidlikkust näha kasvuvõimalusi igas majandusharus, ka languses või nähtava kasvupotentsiaalita tegevusaladel.
Eesti gaselliliikumine tähistab tänavu Äripäeva eestvedamisel 13. sünnipäeva. Selle aja jooksul oleme kogunud andmed enam kui 10 000 gasellettevõtte kohta. Gaselli kongressi eesmärk on anda nõu ettevõtetele, kes soovivad kiiresti kasvada; selleks pakutakse üritusel nii häid ideid kui ka autoriteetide arvamusi.
Nagu paljud teised maailma majandusele suurt kasu toonud ideed nii sai ka gaselli-liikumise mõte alguse USAst, kus selgitati välja esimesed kiiresti arenevad nn gasell-ettevõtted. Majandusteadlane David Birch (Cognetics Inc) kirjeldas Ameerika ettevõtete arengut järgmiselt: 1950. aastatel domineerisid maailma areenil niisugused suurettevõtted-„elevandid” nagu US Steel, General Motors ja General Electrics. 80ndatel haarasid liidripositsiooni „hiired”. Need kuni 20 töötajaga pisiettevõtted tekitasid erasektoris ligi 20 miljonit uut töökohta, samal ajal kui „elevandid” lasid töölt lahti 4 miljonit töötajat. 90ndatel aga võtsid juhtimise üle „gasellid”. Gasellid suutsid 1993–1996 luua USA majanduses 70% uutest töökohtadest, kuigi neis oli David Birchi analüüsi järgi tööl vaid 3% Ameerika erasektori töötajatest.
Sama trend on jätkunud ka hiljem; 1994–1998 kaotasid suurettevõtted Ameerikas 2 miljonit töökohta ja gasellid lõid samal ajal juurde 10 miljonit uut. Ameerikale lisaks on liikunud gasell-ettevõtete tunnustamine üle maailma. Gasellide edetabeleid antakse lisaks USAle ja Eestile välja ka näiteks Hollandis, Norras, Poolas, Taanis ja Venemaal.
13 aasta jooksul on Eesti Gaselli TOPi esiotsas olnud mitmed praeguseks suureks kasvanud tegijad. Nimetagem neist mõned: Hansa Candle, Tavid, Bellus Furnitur, Hansaplant, Konesko, Bigbank.
Äripäeva toimetus võttis ka majanduslanguse aegu, 2009. aastal ühendust kümnete gasellidega; eesmärk oli leida nende seast kriisimurdjaid, edulugusid, mis oleksid tervendavaks vahelduseks üha hullemaks muutuvate makronäitajate edastamisele. Ja me leidsime neid üllatavalt palju. Selgus, et gasellide seas on kriisimurdjate osakaal suurem kui nn tavaliste ettevõtete hulgas.
Laiem avalikkus ei pruugi neist suurt midagi teada, kuid just gasellidel oli omal ajal otsustav roll, et langus tõusuks pöördus. See tunnustust vääriv majandustõusu edendaja roll on gasellidel kindlasti ka täna.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva Gaselli TOPi ehk kiiresti kasvavate firmade edetabeli võitis terase hulgimüüja OÜ Kominox, mis kasvatas käivet 21 ja kasumit 552 korda.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.