Eelmisel nädalal väitis Ernst & Young eurotsooni majandusprognoosis, et Lätis ei pruugi euro hinnatõusu tuua. See on kahtlemata huvipakkuv väljaütlemine, aga kõigepealt tuleks täpsustada, et hinnatõusu üldjuhul ei saa põhjendada vaid eurole üleminekuga, kirjutab Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd.
Eesti Pank hindas meie puhul kaks aastat tagasi toimunud puhtalt eurole ülemineku mõju suuruseks inflatsioonile 0,3 protsendipunkti. Harmoniseeritud tarbijahinnaindeksi muutus oli 2011 aastal aasta arvestuses 5,1 %, ehk Eesti Panga hinnangul, kui eurole üleminekut poleks toimunud, oleks hinnatõus ikkagi olnud 4,8 %. Inflatsioonile avaldasid mõju globaalsed hinnasurved, kallinesid energia- ja toiduainetehinnad. Kohvi hind kasvas maailmaturul 11,6%. Siseriiklikult avaldas mõju ka tubakaaktsiisi tõus.
Avalikkus seostab paraku euro kasutuselevõttu eelkõige hinnatõusuga. Seda arvestades on Läti eurole ülemineku hetk tõesti parem, sest globaalsed hinnasurved hetkel on suunaga allapoole, euroalale prognoositakse järgmiseks aastaks kõigest 1,8% inflatsiooni. Võrdluseks, 2011. aastal oli inflatsioon euroalal 2,7%.
Alates 2011. aastast on inflatsioon Lätis pidevalt alanenud, eelmisel aastal oli hinnatõus 2,3% ja järgmiseks aastaks prognoosib Euroopa Komisjon Lätile inflatsiooniks 2,2%. Inflatsiooni alanemist toetas ka eelmise aasta keskel jõustunud käibemaksu alandamine.
Eelnevast tulenevalt on globaalne taust ja ajahetk eurole üleminekuks Lätile igati soodne. Põhiline, millega arvestada, on aga ikkagi üldine konkurentsisituatsioon riigis. Teiste riikide kogemus on näidanud, et mida tugevam on konkurentsisituatsioon turul, seda vähetõenäolisem on ka euro kasutuselevõtuga seotud hinnakasv.
Autor: Aivar Sõerd, Alo Merilo
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.