Majanduskasvu numbrite järgi pole palgaralliks põhjust. Tajudes olukorda tööjõuturul, siis on küll, tõdeb Fontes Palgakonsultatsioonide juhatuse liiga Irja Rae.
Palku turul survestavad vähenev ja vananev rahvastik, oskuste defitsiit paljudes valdkondades ja madala palgatasemega töö suur hulk. Viimaste aastate elukalliduse tõus on surve alla pannud ennekõike madalama palga saajad. See on üks põhjus, miks tööliste palgad on sageli tõusnud turu keskmisega võrreldes rohkem.
Turu mõttes on eesti palkadel surve tõusta nii või teisiti. Jätkusuutlik oleks, kui see toimuks käsikäes tootlikkusega. Palka saab tõsta siis, kui väärtust luuakse rohkem. Kunagi tõi üks juht kõigile arusaadava näite – kui 10 lisatüki tegemiseks peab 10 inimest juurde võtma, siis puudub maailmaturul teiste hinnavõtjatega konkureerival ettevõttel võimalus palka tõsta. Kui suudetakse lisakogused olemasoleva tööjõu baasilt toota, saab selle 10 tüki eest teenitava tulu jagada töötajatele palkadeks.
Siin on põhjust vaadata juhtide poole, kes parema töökorralduse ja tehnoloogiaga peaksid looma efektiivsema töö eeldused. Kuid seda teeb kogu maailm, nii et ainult sellest ei piisa. Peaksime pakkuma järjest enam seda, millele saame ise ettevõttena hinda kujundada. Osa sektoreid on sellega hästi toime tulnud ja see peegeldub ka palgatasemes.
Mündi teine külg on seotud sellega, kuidas ettevõte oma palkadega ringi käib. Palgaralli tipp oli 2007, millal keskmine palgatõus 22%. Päris suur osa ettevõtteid tõstis samadel töötajate palku kaks kuni kolm korda aastas. Reeglina polnud need ettevõtted, mille üldine palgatase oli turul konkurentsivõimeline. Pigem olid need tööandjad, kes arvasid, et nad maksavad hästi või maksid teadlikult madalat tasu nii kaua, kui kannatas.
Organisatsioonid, kes olid pidevalt tegelenud palkade analüüsimise ja võrdlemisega, kes olid loonud õiglase palgasüsteemi, mis võttis arvesse nii tööde sisemist väärtust kui ka samadele töödele turul makstavat palka, ei teinud läbi sellist kiirenduskatset. Nende palgad muutusid keskmiselt 6–10% aastas.
Turg. Organisatsioone aitab see, kui on läbi arutatud, mida ja kuidas tasustatakse. Kui toimib palgasüsteem, kus sarnase väärtusega töid tasustatakse sarnastel põhimõtetel, palgad on turu suhtes läbimõeldult positsioneeritud ehk palgaturult on valitud ettevõtte töödega sarnased tööd ning ettevõtte töid võrreldakse nende töödega. Ja selle süsteemiga tegeletakse nii headel kui ka halbadel aegadel. Mis kõige olulisem – seda kõike selgitatakse pidevalt töötajatele.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.