Äsja Ameerika Ühendriikide pealinnast naasnud riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson tunnistab, et suletud uste taga on skepsis Donald Trumpi plaanide suhtes suurem, kui muidu välja paistab.

- Vabariikliku partei ladvik on näinud kurja vaeva, et pidevalt muutuvas olukorras presidendi plaane avalikkusele selgitada.
- Foto: AFP/Scanpix
"Ka päris mõjukad vabariiklased väga hästi ei tea, mis mõtted ja ideed presidendi peas parajasti on," selgitas Mihkelson "Äripäeva arvamusliidri" saates, olles veetnud nädala Washingtonis samal ajal, kui Trump iga päev uute tolliuudistega välja tuli.
"Kui uksed on kinni ja kohtumine privaatsem, siis kõlab ka sellist sõnumit, et tegu on kaosega," ütles ta, ehkki lisas, et avalikult julgeb vastanduda mõni üksik.
Nii võimupartei kui ka opositsiooni esindajatega kohtunud Mihkelsoni sõnul tuleb selgem vastasseis maikuus, mil Kongressis arutatakse riigieelarvet. Suur küsimus on, kas praegused tollid, mis on küll Euroopale ja paljudele teistele kaubanduspartneritele 90 päevaks külmutatud, ent tõusid Hiinale üle 100 protsendi, jõuavad pureda valija rahakotti.
"Presidendi otsus panna tollid pausile näitas, et tõenäoliselt tuli sisemiselt kriitikat, ehkki mõjus oli ka börside reaktsioon ... [Trump] püüab alati mängida positsioonil, kus tunduks, et ta on laineharjal, mitte uppumas," selgitas Mihkelson.
Kohtumistel rahvasaadikute ja mõttekodadega arutati ka USA toetust Ukrainale ja läbirääkimisi Venemaaga. Mihkelsoni sõnul tunnistavad kõik, et positiivsetest arengutest on raske rääkida.
"Kohtusime ka läbirääkimiste pidajatega ja sealt tuli küll vastus, et Venemaa pole näidanud siiani vähimatki tahet Ukraina asjus edasi liikuda. Nädalad mööduvad, aga Trump ei taha jääda kaotajaks."
Seega on küsimus, mida Trump nende arengute najalt otsustab. Ning kuidas mõjutaks dünaamikat see, kui Hiina reaktsioon tollidele väljuks kitsalt majandussfäärist.
Intervjueeris Indrek Lepik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA aktsiaturud mängisid täna maha suure osa eilsest hoogsast põrkest, mis järgnes tollitariifide 90päevase pausi teatele.
Kolmapäeva õhtul tõusid USA aktsiad lendu pärast president Donald Trumpi teadet, et tollitariifid lükkuvad edasi. Aga veel mõni tund enne seda oli president andnud oma jälgijatele ostusoovituse.
“Ehk oligi maailmal vaja üht poolemeelset.”
Kui Äripäeva lugejad oleksid ettevõtte omanikud, kelle juurde on juhiks sattunud USA president Donald Trump, oleks suurem osa ta juba vallandanud, aga veerand Äripäeva küsitlusele vastanutest oleks tema kui juhiga rahul.
Vaid väike osa Äripäeva küsitlusele vastanutest on oma ettevõttes juba teinud konkreetseid muudatusi Donald Trumpi kehtestatud kõrgemate tollimaksude tõttu, mis on maailma kaubanduses suurt segadust külvanud.
“Inimesed omavad põhjalikku ülevaadet sellest, mitu sammu nad päeva jooksul on teinud ja kui palju kaloreid kulutanud – aga kui küsida pealtnäha lihtsaid küsimusi ettevõtte andmete, süsteemide ja logide kohta, siis ollakse omadega ummikus,” möönab kodumaise ettevõtte ByteLife juht Janek Gridin murelikult.