Lõppev nädal on toonud uusi arenguid Autorollo juhtumis. Harju Maakohtus alanud protsess, kus arutatakse Autorollo pankrotitoimkonna esitatud ligi 580 000 euro suurust tsiviilhagi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse, advokaat Siim Roode, talle kuuluva firma Roode&Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu, tõstatab taas küsimuse valitsusliikme käitumisest sellise juhtumi puhul.
Äripäeva arvates peaks kõnealune kohtuprotsess edasi minema ilma Keit Pentus-Rosimannuse kui keskkonnaministri osavõtuta. Pentus-Rosimannusel on aeg võtta poliitiline vastutus ning loobuda valitsusliikme toolist ja astuda edaspidi kohtu ette inimesena, kes ei kuulu Eesti riigi valitsusse.
Juba ainuüksi pankrotistunud ettevõttele ja võlausaldajatele kahju tekitamise võimaliku kaasosaluse asjaolust endast piisab, et ministriametist tagasi astuda. Selle sammu tegemiseks ei ole põhjust ära oodata maakohtu või järgnevate kohtuastmete otsuseid, tulgu need millised tahes. Kui aga saabki kinnitust tema vastutuse puudumine antud asjas, siis on valitsusjuhil alati võimalus kaasata Pentus-Rosimannust mõne järgmise valitsuse töösse. Senikaua tuleks aga sellest ametist eemale jääda.
Muidugi võib öelda, et need on ministri eraasjad ega puuduta tema tööd ning hakkamasaamist valitsuses ja olulise ministeeriumi eesotsas. Valituse liikmena on aga paratamatult teravdatud tähelepanu all kogu tema tegevus ja käitumine. Eraelu ei saa lihtsalt muust lahku lüüa ja selle jaoks eraldi mingeid lubatavuse piiridega mängivaid reegleid kehtestada. Kahtlaste või kuritegelike skeemide kasutamine ettevõtluses ei ole mitte mingil määral tolereeritav ja ministri väiksemgi seos selliste skeemidega lubamatu.
Mäletatavasti püüdis Keit Pentus-Rosimannus Autorollo juhtumi avalikuks tulekul kõigepealt pikka aega väita, et ta pole kogu asjaga üldsegi seotud. Kiht-kihilt juurde kuhjunud teave kinnitab midagi muud ja suurendab ministri õlgadel olevat vassimise taaka üha enam. Uusi asitõendeid ministri seotuse kohta ilmnes ka kolmapäeval alanud kohtuprotsessil. Nüüd oleks vist väga naiivne väita, et Pentus-Rosimannus on Autorollo juhtumis pelgalt tütar, kes abivalmis inimesena isa aidata on tahtnud.
Kramplikult ministritoolist kinnihoidmine võib olla seotud sooviga püüda mingilgi määral mõjutada kohtupidamist. Tegu ei ole küll justiitsministriga, nagu oli hiljuti Silvergate´i skandaaliga seoses tagasi astunud Kristen Michal, aga oma võimalused võivad tal valitsusliikme ja Reformierakonna ladvikusse kuulujana kindlasti olla. Või vähemasti ei saa neid välistada.
Teisalt on Keit Pentus-Rosimannus Autorollo ümber toimuvat nimetanud lihtlabaseks väljapressimiseks ning see tekitab isegi veel enam küsimusi. Kahtlemata võib tegu olla pinge all oleva inimese emotsionaalse hinnanguga, ent pole võimatu, et tema kui keskkonnaministri otsuseid üritataksegi ühel või teisel moel mõjutada. Nagu näitab kas või hiljuti teise astme kohtulahendi saanud maadevahetuse protsess, võivad selle ministeeriumi valdusalas olla ahvatlused päris suured.
Eeltoodud probleemid leiaksid lihtsa lahenduse nii Keit Pentus-Rosimannuse kui avalikkuse jaoks ühe väikese teoga – keskkonnaministri tagasiastumisega.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liige Jaanus Karilaid esitas riigiprokuratuurile avalduse, milles tegi ettepaneku alustada kriminaaluurimist Keit Pentus-Rosimannuse ja Rain Rosimannuse suhtes.
Kohtuotsus ei pane Äripäeva toimetust ümber mõtlema - Autorollo skandaaliga seotud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusel on aeg loobuda valitsusliikme toolist.
Harju maakohus ei võtnud täna vastu uusi tõendeid, mis hageja hinnangul aga näitavad keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse seotust Autorolloga.
Koos Siim Roode omanduses olnud Autorolloga ettevõtte AutoHills asutanud Valjo Liivamägi andis täna Autorollo kohtuistungil ütlusi, kuid paljusid asju ta ei mäletanud või ei osanud selgitada.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.