Karistusseadustiku järgi on igasuguse konkurentsi kahjustava eesmärgi või tagajärjega ettevõtjatevahelise kokkuleppe, otsuse või kooskõlastatud tegevuse eest nähtud ette kriminaalkaristus, kirjutab kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Nii kõrge kriminaliseerituse tase konkurentsivaldkonna õigusrikkumiste puhul ei ole põhjendatud ning leidub ka samavõrd mõjusaid, kuid vähemrepressiivseid vahendeid.
Kui paljud teavad, mis on grupierand või vähese tähtsusega kokkulepe; või oskavad adekvaatselt hinnata, kust jookseb piir vähese tähtsusega ja olulise tähtsusega kokkuleppe vahel? Millal on toodete või teenuste müügiga seotud ainuesinduskokkulepped lubatud ja millal keelatud? Selliseid küsimusi tuleb ettevõtjaile ette tihti ning vastuste leidmine ei pruugi olla lihtne. Ühel juhul keelatud kokkuleppena kvalifitseeritav tegevus võib teises situatsioonis olla lubatav.
Olukorras, kus piiri tõmbamine lubatu ja lubamatu vahele sõltub juristide filigraansusest ning seaduse kirjutajatelgi on raskusi selle toimimise selgitamisega igapäevastes olukordades, ei ole kohane kvalifitseerida iga õigusrikkumist kriminaalse teona. Teatud juhtudel võib karistus ulatuda kuni 10 protsendini juriidilise isiku käibest või kuni kolmeaastase vangistuseni.
Riik peaks karistusõiguse läbi sekkuma üksnes siis, kui muud regulatsioonivahendid ei ole enam mõjusad ja kui tegu on avalikku huvi väga intensiivselt riivava õigusrikkumisega. Samas on Eesti puhul tõdetud, et esmase vahendina ei nähta siin mitte tsiviil- ja haldusõigust, vaid karistusõigust ja kriminaalkaristusi. See toob kaasa ülekriminaliseerimise ja kriminaalkaristuse devalveerumise.
Õigusrikkumiste ennetamise seisukohast on aga enamasti olulisem mõjutusvahendi vältimatus ning selle rakendamise efektiivsus ja kiirus, mitte karistuse karmistamine.
Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts pakub välja, et Eestis peaks konkurentsiõiguse puhul rääkima pigem väärteost või mõtlema hoopis teist laadi haldus- või tsiviilõiguslike hüvitusmeetmete ja sanktsioonide peale. Loe pikemalt tänase Äripäeva paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Konkurentsiameti juhi Märt Otsa sõnul ei peaks konkurents olema nii kriminaliseeritud, samas tuleks muuta menetlust ning karmistada karistusi.
Pristise juhatuse liige Andres Kiil, kellel tuli 2010. aastal konkurentsi teemal konkurentsiameti ja prokuratuuriga pistmist teha, leiab, et konkurents Eestis liialt kriminaliseeritud.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.