Konkurentsiameti juhi Märt Otsa sõnul ei peaks konkurents olema nii kriminaliseeritud, samas tuleks muuta menetlust ning karmistada karistusi.
Ots rääkis, et on nõus Mait Paltsi seisukohtadega, mida ta avaldas tänase Äripäeva kolumnis "Konkurents ei peaks olema nii kriminaliseeritud". Ots märkis, et Eesti peaks leidma kiirema ja efektiivsema lahendi kartellikuritegude uurimiseks, tõkestamiseks ja karistamiseks.
Ots nentis, et kartellikuritegude mentlemise muutmine laialdasemat reformi, tuleb arvestada, et kui kartellikokkuleppest saab väärtegu, siis haldusmenetluse kaudu selliseid kuritegusid on võimatu menetleda ja neid (kuritegusid - toim.) ei avastata.
Ots rõhutas, et muudatuste sisseviimine eeldab karistusõiguse väga tugevat reformi. Ta pakkus välja uue lahenduse - hübriidi. Hübriid, kus tuleks sisse viia väärteo ja kriminaalteo vahepealne menetlus, kus uurimine oleks kriminaalmenetlus, ent inimest ei ähvardaks mitte vanglakaristus vaid suur trahv. "Minu seisukoht on, et inimene ei pea olema kõrvuti kriminaalkurjategijatega, aga kahtlemata peaks karistused kartellide eest olema ranged," ütles Ots.
Ta lisas, et kartellis osalenud füüsiline isik ei pea olema kriminaalkurjategija ja ta ei peaks olema kriminaalkuritegude registris, ent samas tuleb säilitada efektiivne uurimismeetod ja kindlasti peaksid olema ranged rahalised karistused.
Tänases Äripäevas kirjutas Mait Palts kolumni, milles väidab, et konkurentsikuriteod on Eestis liiga kriminaliseeritud ning pakub välja, et ehk peaks osasid tegusid käsitlema väärteona, mitte kriminaalkuriteona.
Seotud lood
Pristise juhatuse liige Andres Kiil, kellel tuli 2010. aastal konkurentsi teemal konkurentsiameti ja prokuratuuriga pistmist teha, leiab, et konkurents Eestis liialt kriminaliseeritud.
Karistusseadustiku järgi on igasuguse konkurentsi kahjustava eesmärgi või tagajärjega ettevõtjatevahelise kokkuleppe, otsuse või kooskõlastatud tegevuse eest nähtud ette kriminaalkaristus, kirjutab kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Nii kõrge kriminaliseerituse tase konkurentsivaldkonna õigusrikkumiste puhul ei ole põhjendatud ning leidub ka samavõrd mõjusaid, kuid vähemrepressiivseid vahendeid.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.