Kas ettevõtted tõstavad palkasid, kui neil selleks võimalus on? Vastus on kindel ei, kirjutab Mainori nõukogu esimees Ülo Pärnits.
Majanduse juhtimise loogika on selline, et kulusid tuleb minimeerida, ja palk on kulu. Palku tõstetakse siis, kui konkurentsis jäädakse tööjõu pärast teistele alla.
Palgaerinevuse vähendamisel Skandinaavia naabritega ei saa loota ettevõtte juhtidele ja omanikele. See peab olema parteide, valitsuse ja ametiühingu tähtis ülesanne.
Eestist lahkumise peapõhjus on tõsiasi, et meie palgad on kolm korda madalamad kui lähinaabritel. Kui selline suur palgavahe pikalt püsib, siis Eesti ühiskond stagneerub. Suurel palgaerinevusel ja inimeste lahkumisel on majandusele negatiivne mõju.
Ülo Pärnits lükkab arvamusartiklis ümber levinud müüdid selle kohta, miks on Eestis palgad madalad. Loe pikemalt Äripäeva tänasest paberlehest.
Autor: Ülo Pärnits, Vilja Kiisler
Seotud lood
Ettevõtja Ülo Pärnits avaldas Äripäevas arvamust, et meie palgakääride vähendamisel Skandinaavia naabritega ei saa loota ettevõtete juhtidele ja omanikele – see peab olema poliitikute ja ametiühingu tähtis ülesanne. Tegemist on mugava mõtteviisiga, mis vajab aga hädasti muutust, et tööjõupuudus ja väljaränne veelgi ei süveneks, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.
Advokaadibüroo Boreniuse partneri ja maksuõiguse spetsialisti Egon Taluri sõnul ei anna maksuseadused piisavat selgust sellest, kas näiteks osaühingult juhtimisteenuse ostmisel tuleks sotsiaalmaksu maksta või mitte.
Henkelis hinnatakse juhtide liidriomadusi ja tulevikupotentsiaali väga kindlalt paika pandud skaalal ning tulemustest sõltub juhtide preemia, rääkis Henkel Balti juht Siiri Odrats-Koni tänasel palgafoorumil.
Estonian Airi eksjuhi Tero Taskila sõnul on Eesti puudused talentide siia meelitamisel madalad palgad, kehv infrastruktuur, onupojapoliitika ja hea juhtimisoskuse puudus.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.