Advokaadibüroo Boreniuse partneri ja maksuõiguse spetsialisti Egon Taluri sõnul ei anna maksuseadused piisavat selgust sellest, kas näiteks osaühingult juhtimisteenuse ostmisel tuleks sotsiaalmaksu maksta või mitte.
„Ma ei ole ülereguleerimise pooldaja, aga arvan, et maksuseadused, mis on maksukohustuse tekkimise alus, peaksid olema selged ja ühemõttelised,“ ütles Talur täna Äripäeva Palgafoorumil. Tema sõnul pole praegu väga selge, kas olukorras, kus firma ostab sisse juhtimisteenust teiselt firmalt, peaks seda maksustama või mitte. „Seadusandja võiks teada, kas tahab selliste tehingute eest maksu koguda või mitte,“ sõnas ta. Samas lisas Talur, et kuigi seda selgust seaduses ei ole, on nn juhised maksuhaldurilt üsna selged. „Makske palka, siis on kõige suuremad maksud, siis teid ei tülitata,“ märkis ta.
Talur tõi välja, et põhjus, miks ettevõtjad on huvitatud sellistest lahendustest, kus töö ostetakse teenusena sisse, seisneb tavaliselt soovis maksukulusid kokku hoida. Tema sõnul võib aga maksuhalduri kohese huviga arvestada juhul, kui töötaja palk ühtäkki väheneb poole võrra, tööaeg samuti poole võrra ja teine pool palgast koos poolega varem maksudele kulunud summaga töötaja firmale. Talur tõi välja, et tagantjärgi jäävad sellisel juhul maksud 95% juhtudel teenuse tellija kanda. „Kui peamine idee on säästa maksukuludelt, siis teadke, et sellega kaasneb risk. Ma ei ütle, et ärge tehke, teadke, milles see risk seisneb,“ sõnas ta.
Samuti on maksuhalduri nägemus dividendide maksustamises – vaadatakse eelkõige, kas see on tasu reaalselt tehtud töö eest või passiivne tulu. Esimesel juhul suunatakse sealgi ettevõtjat palka maksma. Aga ka siin võiks Taluri sõnul seadusandja paremini küsimuse reguleerida.
„Parlamendina esimese asjana mõtleksin välja, kas on ok, et sellelt maksu ei maksta? Seadusandjana annaksin selge signaali, kui maksu tahetakse,“ütles ta. Ta tõi näiteks, et võimalik oleks seada teatud kriteeriumid ettevõtetele, mis peaksid dividendidelt mingis ulatuses sotsiaalmaksu maksma: näiteks ühe juhatuse liikmega konsultatsioonifirma dividend arvestatakse palgaks 10 000 euro pealt, kui firma palka ei maksa ja ülejäänu on omanikutulu.
„Soovitaksin maksuhaldurile ja rahandusministeeriumile julgust oma seisukohti välja öelda ja muuta, kui selgub, et need ei olnud head,“ sõnas Talur.
Seotud lood
Kas ettevõtted tõstavad palkasid, kui neil selleks võimalus on? Vastus on kindel ei, kirjutab Mainori nõukogu esimees Ülo Pärnits.
Palkade avalikustamise idee üheks suuremaks kitsaskohaks pidasid tänasel Äripäeva Palgafoorumil esinenud osapooled probleeme, mida avalikustamine võib põhjustada töötajate isiklikus elus.
Täna toimub Äripäeva Palgafoorum, kus teiste hulgas esinevad näiteks Tero Taskila, Tiit Paananen ja Alar Tamming.
Ettevõtjad planeerivad järgmise aasta eelarvesse palgakulu kasvu, kuid uute töötajate värbamisele rõhku ei panda.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.