Äripäev koostab aasta jooksul kaugelt üle poolesaja erineva edetabeli, nõndanimetatud TOPi, ja nii mõnigi kord on meile öeldud, et tehke üks korralik parimate maksumaksjate TOP samuti. Täna ilmunud Dividendide TOPi võikski tinglikult nimetada Eesti parimate maksumaksjate edetabeliks.
Nii tasus seekordse Dividendide TOPi võitja, Petromaks Spediitori ASi suuromanik Sergei Petrov, võetud dividendide pealt oma firma kaudu riigile 2,1 miljonit eurot. See tähendab, et üksinda ligi 1 protsendi 2012. aastal Eesti riigile kokku laekunud juriidilise isiku tulumaksust.
Kokku võtsid tänavuse Dividendide TOPi 250 inimest välja 140 miljonit eurot dividende, millest tasuti riigile ettevõtte tulumaksu ligi 40 miljonit eurot. See on umbes viiendik kogu riigi vastava maksu laekumistest. Osakaal oleks suuremgi, kuid peame arvestama, et väga suure osa Eesti dividendimaksetest teevad riigifirmad eesotsas Eesti Energiaga.
Nii nagu Petrovgi, on väga paljud Dividendide TOPi pääsenud ettevõtjad avalikkusele üsna tundmatud. Eriti just esisajast tagapool olevate nominentide näol on tegemist inimestega, kes ei tegele sedavõrd investeerimismahukate äridega, mis neid Rikaste TOPi ehk suurettevõtjate sekka viiksid. Arvestades tasutud riigimakse oleks seda enam põhjust neid tunda.
Loomulikult peame arvestama, et Eestis on palju edukaid ettevõtjaid, nagu näiteks peatselt Gaselli Kongressil esinev M.V.Wooli suuromanik Mati Vetevool, kes polegi firmast dividende võtnud, vaid selle ettevõttesse investeerinud.
Dividendide maksmist tuleb igati tunnustada sellegi pärast, et silmatorkavalt paljudel juhtudel ei kasutata võetavat dividendi mitte pelgalt tarbimiseks, vaid see raha investeeritakse mõnesse teise ettevõtlusharusse edasi. Samuti on hea meel näha, et just nimelt siin, Eestis, võtavad dividende ja maksvad neilt siia makse ettevõtjad, kelle kogu äritegevus on välismaal.
Viimastel aastatel on normiks vaadata ka naiste osakaalu edetabelites. Mõneti üllatavana on Dividendide TOPis naiste osakaal väiksemgi kui Rikaste TOPis. Suurimate ettevõtjate seas on naine iga 13., suuremate dividendivõtjate seas iga 15.. Aga eks see maskuliinne ärimaailma muutubki aeglaselt, kuid ta muutub siiski. Suurimate dividendivõtjate vanuseline vahemik on suhteliselt lai, alates 27aastasest IT-ettevõtjast Vladimir Funtikovist ja lõpetades 80aastase ehitusettevõtja Gennadi Põžiga.
Äripäev loodab, et käesolev edetabel innustab nii noori kui juba pikalt samal töökohal töötavaid valgekraesid, palgalisi juhte astuma ettevõtja teele. Julgustab välja astuma mugavustsoonist ja proovima midagi uut teha. Ise teha. Direktorite ajastu võib juba jäädavalt möödas olla.
Dividendide TOP ilmub paberil täna ja jõuab tellijateni kolme tööpäeva jooksul. Kuid meie veebis aadressil aripaev.ee saab selle pea kolmesajast nimest koosneva täisnimekirjaga tutvuda juba praegu. Kui oled tellija, saad kasutada ligipääsemiseks teile saadetud paroole, mittetellijad saavad sel kuul teha endale ka nädalase tasuta veebitellija õigused. Head lugemist!
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Äripäeva dividendide edetabeli võitja Armin Karu ütleb, et ta ei ole unistaja tüüp. Suure osa tööajast kulutab ta kasiinofirmale sobilike investeerimisprojektide leidmiseks, hindamiseks ja sellega seotud läbirääkimisteks.
Kanadas Torontos elavad vennad Rivshinid laiendasid eelmisel aastal oma haaret telekomiäris ning omandasid kolm konkurenti, tänavu on plaan osta veelgi suurem hulk telekomifirmasid. Äripäeva dividendide TOPis olid Rivshinid 1,9 miljoni euroga 11. kohal.
100 Eesti suurema dividenditulu teenija hulgas on kümme naist, kellest kõrgemal 14. kohal asus Äripäeva täna ilmunud dividendide TOPis Mari Tool 1,8 miljoni euroga. Kokku teeniside need kümme naist 2013. aastal omanikutulu 7,5 miljonit eurot.
Äripäeva dividendide TOPi noorim liige on 21aastane Aleksandr Rostovski, kes asub edetabelis 558. kohal. Tema dividenditulu tuleb alkoholimüügifirmast Monotal.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.