IRLil on põhjust ennast opositsioonipingi nühkimiseks ette valmistada. Avalikkus ei tea, millest Andrus Ansip ja Edgar Savisaar Sotšis rääkisid, kuid Savisaare retoorika paljastab selgelt lootuse munitsipaalpoliitiku saatusest lahti öelda ja riigipiruka jagamise juurde pääseda.
Sest Siim Kallast ei seo Ansipi tõotus Keskerakonnaga mitte koostööd teha. On ajaloo iroonia, et Savisaar oli majandusminister nimelt Ansipi esimeses valitsuses. Ja eks ole Reform ja Kesk ju koos valitsuses olnud. Võib-olla polnudki see aegade hullem. Kuid – asi on muus. Viisis, kuidas asju tehakse. Poliittehnoloogiliselt ja ainult nii – justkui mingeid valimisi ei olekski. Reformi valija on ise loll, kui talle tundub, et ta pole Kallast valinud.
Võimalusega, et RE ei saa 2015 valimistel valitsuse moodustamise mandaati, pole arvestatud. Plaani B pole vaja, sest plaan A on tulekindel. Oravate kaine rehkendus näitab, et VEB Fondi, R-Hoolduse ja kümne miljoni dollari afääri luukered, mis Kallas kaasa toob, huvitavad väheseid. Pealegi, VEBi lõikan-kleebin-voldin absurditeatris Kallasel isiklikult palju karta pole. Seal viiakse turule teised nahad.
Kallase ja Savisaare kokkumäng toob areenile Ühtse Eesti – Ühtse Venemaa eeskuju mõttes esiteks
Eero Epneri selgitatud ja teiseks
Andres Herkeli viidatud mõttes, teiseks aga vanade vaenlaste, näiliste vastandite ühe katuse alla jõudmise tähenduses, parem- ja vasaktiiva koosmeele leidmise kujul.
Täies alastuses saab ilmseks Keskerakonna ja Reformierakonna ühine vaimne hoiak: põhimõtteline põhimõtete puudus, null maailmavaade, ühtlane ükskõiksus kõige muu vastu peale võimulpüsimise. Meelelahutuslik osa ei jää muidugi tulemata: ei tea, kas Kallas laseb Savisaare munitsipaalpoe kinni panna või leiab sellele koha liberalismi paradigmas?
Kahe suurpartei apoteoosis kehastuks kõik see, millest tärkaval kodanikuühiskonnal on ammugi soov vabaneda. Kartelliparteide võim kinnistuks brežnevliku määrani ning uus lootus tekiks alles siis, kui mõni geront (või saurus, vt
Ahto Lobjakas) lahkub, jalad ees.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
Seotud lood
Siim Kallase ja Andrus Ansipi võimaliku vangerduse poliittehnoloogilisust on teravalt ja põhjendatult kritiseeritud. Meie poliitilise süsteemi suletuse viljad saavadki edaspidi niisugused olema. Väike valitud seltskond talitab omatahtsi ja kodanikud jälgivad võimu jagamist kaugemalt, leiab ettevõtja Karli Lambot.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.