916 miljardit dollarit haldav Norra naftafond kaalub energia tootmiseks fossiilkütuseid põletavatest Euroopa kommunaalettevõtetest miljardite dollarite ulatuses investeeringute välja tõmbamist.
- Fossiilkütuste kasutamine energia tootmiseks pälvib üha enam hukkamõistu. Foto: EPA
Norra parlamendi rahanduskomisjoni liikmed kinnitasid eile öösel, et opositsioon ja valitsusparteid jõudsid kokkuleppele, mille järgi peaks fond tõmbama välja investeeringud neist ettevõtetest, mille tegevus tugineb enam kui 30% ulatuses kivisöel, vahendab Financial Times. Mõõtmise aluseks võetakse kas fossiilkütustelt teenitav tulu või selle protsentuaalne osakaal kogu energiatoodangust.
Ettepanekut läheb parlamendis hääletamisele 5. juunil, kuid erakondadevaheline kokkulepe tähendab, et väga suure tõenäosusega saab see heakskiidu.
Norra liberaalide partei liige rahanduskomisjonis Terje Breivik toonitas, et otsusel on suur mõju nii tavalistele kaevuritele kui energiaettevõtetele. „Peamine põhjendus on see, et naftafond on teadlik finantsriskist, mis kaasneb kliimast tingitud probleemidega.“
Breivik selgitas, et otsuse eesmärk ei ole ilmtingimata oma investeeringuid ettevõtetesse vähendada, vaid see annab fondile tõhusa tööriista kannustamaks ettevõtteid vähendama oma sõltuvust kivisöest. Tõenäoliselt mõjutab otsus teiste hulgas Saksamaa energeetikakontserne RWE ja Eon ning Rootsi Vattenfalli.
Norra rahandusministeeriumi hinnangul mõjutab 30% limiit 9-10 miljardi dollari eest investeeringuid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Veebruari teine pool on kohaliku börsiindeksi liikuma pannud ja aktsiaraamatutest nähtub, et suure ostuhuvi taga võib olla teada-tuntud Norra naftafond.
Reedel nafta hinna languse tõttu Norra majandust tabanud šokki arutanud peaminister, keskpanga juht ja rahandusminister vannutasid kui ühest suust, et kriisist kõneleda ei ole põhjust.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.