Kui emaspäeval kirjutas Äripäev, et reedel vahetas Tallinna börsil börsiväliselt omanikku üle 50 miljoni Tallinki aktsia, siis alates nädala algusest on börsiväliselt kaubeldud lisaks veel pea 27,7 miljoni laevafirma aktsiaga.
- Tallinki laev Tallinna sadamas. Foto: Raul Mee
Seega on alates
läinud nädala reedest 22 tehinguga börsiväliselt omanikku vahetanud ligi 77,7 miljonit
Tallinki aktsiat (11,5% kõigist Tallinki aktsiatest – toim), selgub
Eesti Väärtpaberikeskuse tehingustatistikast. Praeguseks on selge, et reede lõuna paiku
ostis turuvälise tehinguga 13,5 miljonit aktsiat Ain Hanschmidtile, Enn Pandile ja Kalev Järvelillele kuuluv investeerimisfirma AS Infortar, mis
maksis finantsinspektsiooni andmetel 74 eurosenti aktsia kohta.
Samas ei ole tänini teada, kes täpselt seisavad ülejäänud aktsiate ostu-müügi taga ning millised on olnud tehingute hinnad. LHV Panga vanemanalüütik Joonas Joost tõdes siiski, et positsioonid on vähenenud pankades, kes hoiavad erinevate klientide aktsiaid, ehk nimeliselt ei ole müüjad teada, aga ilmselt on tehingute taga erinevad Soome ja USA fondid.
Erakordsed tehingud
„Igapäevased tehingumahud on kordades madalamad ning sellised suuremad muutused on harvemad, kindlasti mitte isegi iga-aastased,“ kinnitas Joost, kes meenutas, et mõneti paistab praegu olukord sarnane 2012. aasta detsembriga kui Baltic Cruises Holding omandas osaluse Tallinkis.
Nimelt vahetas Joosti sõnul toona 12. detsembril börsiväliselt omanikku üle 100 miljoni aktsia, kuid siis teavitas ettevõte ka järgmisel päeval börsile olulise osaluse omandamistest ja muutustest aktsionäride kokkuleppest. „Tol korral eelnes tehing esimestele dividendidele Tallinki ajaloos, mille kohane ettepanek aktsionäridele tehti 2013. aasta kevadel (5 senti aktsia kohta – toim),“ märkis vanemanalüütik.
Sel aastal ei ole ettevõte seni veel börsile aktsionäride olulise osaluse omandamisest või vähendamisest teavitanud. Joosti hinnangul on võimalik, et ettevõte ei ole veel ise seda infot saanud, kuid kui spekuleerida, siis on samuti võimalik, et kõik soovitud tehingud ei ole veel tehtud.
Tuumikaktsionäri ostutehing on julgustav
Asjaolu, et Tallinki tuumikaktsionär Infortar on oma positsiooni suurendanud (ainuke seni kindlalt teadaolev tehingute osapool – toim) on Joosti arvates väikeaktsionäridele kindlasti julgustav, kuid meeles tasub pidada, et Infortar omandas aktsiad hinnaga 0,74 eurot aktsia kohta, mis on hetke börsihinnast oluliselt soodsam.
„
Nagu oleme varem öelnud, siis usume, et ettevõte teeb kevadel aktsionäridele ettepaneku maksta dividendidena välja 4 senti aktsia kohta (2015. aastal 2 senti – toim),“ resümeeris Joost.
Alates läinud reedest, mil esimesed suuremad börsivälised tehingud Eesti Väärtpaberikeskuse tehingustatistikas kajastusid on Tallinki aktsia hind Tallinna börsil tõusnud 2,42%, 85 eurosendile. Alates aasta algusest on aktsia kerkinud pisut enam kui 25%.
Seotud lood
Laevafirma Tallinki reisijate arv kasvas jaanuaris aastaga üle 3%.
Tallink avaldas eelmise aasta detsembri ja möödunud majandusaasta neljanda kvartali statistika, mille järgi kasvas reisijate arv nii kuu kui ka kvartali lõikes.
Tallinki ja Eesti Gaasi suuromanik trügib jõuliselt trükiturule.
Tallink rajab aasta lõpuks Tallinnasse tennisekeskuse ning samuti investeerib Helsingisse rajatavasse Guggenheimi muuseumisse.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.