Theranos oli noore naisettevõtja Elizabeth Holmesi juhitud innovatiivset vereanalüüsi arendav idufirma, mis saavutas mitme miljardi dollarise väärtuse, kuid osutus lõpuks pettuseks. Elektriautode tootjat Nikola süüdistatakse samalaadses pettuses, kirjutab TradeSmithi uuringute juht Justice Clark Litle.
- Elektri- ja vesinikuautode tootja Nikola juht Trevor Milton tellis investorite petmiseks reklaamvideo mööda teed kihutavast Nikola veoautost, mis tegelikkuses lasti filmivõtete tarvis oma raskuse jõul mäest alla veereda, sest toimivat tehnoloogiat polnud ettevõttel veel olemas. Foto: Reuters/Scanpix
Theranosel õnnestus lollitada Silicon Valley ja Washington DC osariigi kõige võimsamaid inimesi. Ettevõttel oli staaridest koosnev juhatus, näiteks erinevatel aegadel kuulusid Theranose juhatusse kaks endist USA kaitseministrit, endine USA riigisekretär, kaks endist USA senaatorit, Wells Fargo endine esimees ja tegevjuht ning endine haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (CDC) juht. Kõik need inimesed olid langenud pettuse ohvriks, firma kasutas nende head mainet olematu tehnoloogia valmistamist teeseldes. Nad polnud kaugeltki ainsad, keda lolliks tehti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.