1907. aasta krahh on üks rängemaid USA finantsturgude ajaloos. Kolme oktoobrinädala jooksul kadus süsteemist nii usaldus kui ka raha. Selle krahhi päästik oli aga paari mehe ebaõnnestunud aktsiaspekulatsioon.

- Kuigi Charles Tracy Barney juhitud usaldusühing oli varem Heinze’i vendade skeeme finantseerinud, jäi ta 1907. aasta turumanipulatsiooni katsest kõrvale. See aga krahhist ei päästnud – 22. oktoobril joosti rahast tühjaks ja oldi sunnitud uksed sulgema.
- Foto: George Grantham Baini kollektsioon, USA kongressi raamatukogu
USA aktsiaturgudel oli 19. sajandi lõpp ja 20. sajandi algus seiklusterohke aeg. Domineerisid värvikad isiksused, kes olid kord pankurid, kord spekulandid, kord ettevõtete siseringi liikmed, kord aktsiamanipulaatorid – mis roll parasjagu paremini sobis. Siseinfo põhjal kauplemise ja hinnamanipulatsiooni vastaseid seadusi ja reegleid peaaegu polnud ning hindade üles- ja allapumpamine oli igapäevane nähtus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Värske Freedom24 analüüs toob välja, et Balti riikide – Eesti, Läti ja Leedu – investorid jälgivad aktiivselt globaalseid trende tehisintellekti, tehnoloogia ja krüptovaluutade vallas, kuid samas avalduvad neil selged rahvuslikud eelistused ja erinevad investeerimisstrateegiad. Eesti investorid paistavad silma lähenemisega, mida iseloomustab eklektilisus ja kõrge risk, samal ajal näitavad nende Balti naabrid vastandlikke tendentse spekulatiivsete ja tasakaalukamate strateegiate suunas.