Hiina likvideerib Evergrande, otsus tõotab turgudele tugevat lainetust
Hongkongi kohus andis esmaspäeval korralduse likvideerida kinnisvaragigant China Evergrande Group. Otsusega püütakse süvenevat kriisi ohjeldada, kuid tõenäoliselt on oodata tugevat vastukaja Hiina finantsturgudel.
Hiina kinnisvaraarendaja Evergrande elamukompleksi Nanjingis, Hiina idaosas Jiangsu provintsis. Foto: AFP/Scanpix
Kohtu otsusega likvideeritakse maailma kõige suuremates võlgades arendaja, kelle kohustuste kogumaht on üle 300 miljardi dollari. Otsust ajendas tõik, et Evergrande ei suutnud pärast võlakirjade tagasimaksmise tähtaegade rikkumist ja pärast mitmeid kohtuistungeid rohkem kui kahe aasta jooksul välja pakkuda selget restruktureerimiskava, vahendas Reuters.
Hiina võib lähima mõnekümne päeva jooksul kogu maailma finantssüsteemi segamini pöörata, kuna maailma suuruselt teisel majandusel on võlakriisi oht, mis sarnaneb Hiina Evergrande Groupi maksejõuetusega.
Võlakoormaga vaevlev Hiina kinnisvaraarendaja Evergrande esitas USAs pankrotikaitse taotluse, kuna ärevus kasvab seoses Hiina süveneva kinnisvarakriisi ja selle mõjuga nõrgenevale majandusele.
Ootused, et Hiinast saab tänavu maailmamajanduse kasvuvedur, ei ole täitunud. Mõneti on isegi raske öelda, mis Hiina majanduse puhul hästi on – kiduvad nii eksport, tarbimine kui investeeringud. Aeglasem majanduskasv sunnib riigijuhte aga leidma uusi eesmärke, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Kui Hiina kinnisvarasektoril pole viimasel ajal niikuinii head päeva olnud, siis täna oli küll aasta halvim päev, sest esmaspäeval tühistas suurtes võlgades Evergrande viimasel hetkel läbirääkimised oma laenuandjatega.
Cantilloni efekt kirjeldab hästi seda, kuidas praegused rahapoliitikad teevad rikkaid rikkamaks ja vaeseid vaesemaks, suurendades selle kaudu ebavõrdsust.