Ootused, et Hiinast saab tänavu maailmamajanduse kasvuvedur, ei ole täitunud. Mõneti on isegi raske öelda, mis Hiina majanduse puhul hästi on – kiduvad nii eksport, tarbimine kui investeeringud. Aeglasem majanduskasv sunnib riigijuhte aga leidma uusi eesmärke, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
- Mihkel Nestor. Foto: Andras Kralla
Kui vaadata Hiina seni avaldatud SKP numbreid, siis jäävad need kaugele sellest, mida analüütikud ootasid aasta alguses. Esimese pettumuse valmistas juba 2023. aasta esimene kvartal, kus vaatamata nõrgale võrdlusbaasile piirdus majanduskasv 4,5%ga. Teises kvartalis saavutati küll kiirem aastane kasv (6,3%), ent esimese kvartaliga võrreldes suurenes SKP vaid 0,8%. Seejuures ei ole aeglasel majanduskasvul mõnd üksikut põhjust, vaid probleemid Hiina majanduses on laialdased.
Seotud lood
Äsja Euroopas kõrge disainiauhinna pälvinud Cleveron teatas aasta alguses, et aastaid kestnud kohtutee Hiinas on läbi. Pärast mitut tagasilööki tuli Eesti pakiautomaatide tootja patendivaidlusest välja võitjana.
Aktsia Fookuses - Nvidia
Nobeli preemia laureaat Paul Krugman usub, et kui Hiinas kriis ka tuleb, ei mõjuta USA majandust, vastupidi, üllatuslikult võib Hiina majanduskriis USA-le isegi pisut kasuks tulla.
Kiievi sõber pani ameti maha
Ukraina sõda liigub Eestile üha lähemale. Lisaks: Euroopa Liit valmistub laienemiseks, Kiievi sõber sai ametist priiks ning Hiina kinnisvarahiiud vaaguvad hinge.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.