Investor Toomas: investori parim kaitse sõja vastu on aktsiad, ühe agaga
Minu strateegiat aktsiainvestorina ei muuda sõda Euroopa südames oluliselt. Pisut paraku siiski: Baltikumi, aga ka Euroopa aktsiate lühiajaliste väljavaadete osas ei ole ma enam nii enesekindel kui veel eile.
Sõda on jõudnud Ukraina tänavatele, maailma aktsiaturud jäid rünnakute järel mõõdukalt rahulikuks. Foto: Evgeniy Maloletka
Lühiajaline must stsenaarium toob kaasa ulatuslikud inimohvrid Ukrainas ja kui lugeda Venemaa presidendi Vladimir Putini nõudmisi NATOle, siis varem või hiljem võib surve alla sattuda ka Baltikum. Seda loodetavasti mitte rohkem kui sõnadega hirmutamise tasandil.
Venemaal käib täiemahuline kapitali põgenemine, kirjutab Kauppalehti börsitoimetaja Anton Rinta-Jouppi, ja leiab, et vaevalt julgevad suured lääne investorid veel ka pika pulgaga Venemaa väärtpabereid puutuda.
Riia ja Vilniuse börsil otsustasid investorid pärast Venemaa rünnakute alustamist Ukraina vastu korraldada müügilaine. Sarnane sentiment kandus ka ülejäänud Euroopasse ja Ameerika Ühendriikidesse.
Mitmed Ukraina tööstused ja ettevõtted on pärast täna varahommikust Vene rünnakut oma kontorid ja tehased sulgenud ning tegelevad töötajate turvalisuse tagamisega, olles samal ajal valmis riiki aitama.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.