Hommikul teatas LHV, et kaasab võlakirjadega 25 miljonit eurot 10,5% suuruse intressiga võlakirjadega. Otsustasin ka mina oma väiksema intressimääraga võlakirjad vahetada suuremate vastu.
- Võlakirjade vahetusega teenin aastas varasemast 135 eurot rohkem. Foto: Liis Treimann
Hommikuse uudise peale viskasin kohe pilgu oma võlakirjaportfelli. Sealt vaatasid vastu pea kõik 11% suuruse intressiga võlakirjad, kuid üks viimane ühekohalise protsendiga võlakiri oli veel siiski alles, mille otsustasin välja vahetada.
Portfelli oli jäänud veel Admiralsi 8% suuruse intressiga võlakirju, mille tähtaeg oli 2027. aastal. Paari protsendi jagu kõrgemat intressi mõnevõrra läbipaistvamast ettevõttest tundub mulle ilmselge valik. Ehkki Admiralsi võlakirju hoidsin julge südamega, on LHV minu jaoks läbipaistvam, kuna oma finantstulemused avaldatakse iga kuu, Admiralsi puhul ma nii tihti tulemustega kursis olla ei saa.
Lisaks olen pikalt olnud LHV investor ning rohkem kursis ettevõtte äride ja käekäiguga. Selle tõttu tegin kiire otsuse Admiralsi võlakirjad müüki panna ja märkida kohe LHV võlakirju samas ulatuses.
Võlakirjadega kaasnevad ka riskid, millest kõige suuremaks pean oma kogemuse tõttu just likviidsusriski. Olen mitmel korral võlakirju müünud, et vahetada neid paremate vastu või muude investeeringute tegemiseks ja iga kord on suurim probleem nende müümine, kuna üldjuhul ei soovi neid järelturul keegi väga osta.
- 70 võlakirja sain müüdud, kuid viis võlakirja jäi veel õhku, millega pean tegelema. Foto: kuvatõmmis
Suurte ettevõtete, nagu LHV võlakirjad on seni pakkunud mõnevõrra paremat likviidsust ja seega usun, et seal on risk veidi väiksem kui mõne vähem populaarse või väiksema ettevõttega. Lisaks peab investor arvestama, et pankroti korral rahuldatakse tema nõuded pärast kõiki allutamata nõuete rahuldamist. Põhimõtteliselt saad raha enne aktsionäre, kuid pärast kõiki teisi, kui midagi alles jääb.
Admiralsi võlakirju oli minu portfellis 75 tükki koguväärtusega pea 7800 eurot. Võlakirjade nimiväärtus oli 100 eurot ning müüki panin üsna nimiväärtuse lähedase hinnaga ehk 103 eurot võlakirja kohta. Seega õnneks kahjumiga müüma ei pidanud ja sain isegi plussiga välja. Lisaks olen saanud pea kuus aastat Admiralsilt intresse ehk kokku olen nende võlakirjadega saanud intresse 3300 eurot.
Admiralsi võlakirjade müügil oli õnneks ostupoolel investor, kes soovis osta 70 võlakirja ja saan pea kõikidest üsna murevabalt lahti, kuid viie võlakirjaga pean veel tegelema.
LHV uute võlakirjade puhul on nimiväärtus 1000 eurot ning intressi pakutakse minu raha eest 10,5%. Seega paigutan Admiralsi võlakirjade müügist saadud 7000 eurot LHV võlakirjadesse ning märgin kokku seitse võlakirja. Sellega peaksin aastas teenima 735 eurot intressitulu varasema 600 asemel.
Praegusel turul on 10,5% intressi võlakirjadelt väga atraktiivne eriti, kui suurema riskiga ettevõtted pakuvad turul 11% suurust võlakirja.
- Märkisin 7000 euro eest LHV uusi võlakirju, millega peaksin 135 eurot aastas rohkem teenima kui varem. Foto: Kuvatõmmis
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
LHV kavatseb uue võlakirjaprogrammi esimese emissiooniga kaasata kuni 25 miljonit eurot.
Augustis teenis LHV 12,2 miljonit eurot puhaskasumit, mida on juuliga võrreldes miljoni euro jagu vähem. Augustis kasvatas pank aga hoiusemahtu ning laenuportfelli.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.