Tänase Äripäeva vahel on Dividendi TOP, kuhu reastatud edukad omanikutulu teenijad annavad hea läbilõike Eesti ettevõtlusest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tabeli ülemise otsa seltskond on muutunud aastate jooksul vähe, kuid esikolmiku summad on mõnevõrra väiksemad kui mullu. Aga kui aastas miljoni või rohkem teeninud ettevõtjate arv on varasematel aastatel püsinud vahemikus 30–40, siis seekord on neid lausa 55. Ning kui esikümnesse on tavaliselt pääsenud ettevõtjad, kes on otsustanud võtta omanikutulu üle 2 miljoni euro, siis tänavu on selliseid ärimehi 20. Jällegi on kerkinud edukaimate omanikutulu teenijate hulka pääsemise piir, sest kui tabeli ülemine ots püsib dividendimaksete suuruse poolest stabiilne, siis seekord tuli esisajasse pääsemiseks teenida üle 550 000 euro. See näitab, et ajad on head.
Kuigi paljudele Eesti ühiskonnas võivad väljamakstud summad tunduda kosmilised, on Äripäev seisukohal, et kasvanud dividendi väljamaksmine on Eesti majandusele ja ühiskonnale hea. Mida rohkem on dividendi maksjaid ja saajaid, seda stabiilsem ja küpsem on ettevõtluskeskkond ja seda parem on maksulaekumine.
Kirjutasime suvel, et ettevõtted võtavad sel aastal välja loodetust rohkem dividendi, mistõttu oluliselt suuremaks planeeritud maksulaekumine oli vaatamata Eesti Panga hoiatusele reaalne. 2016. aastal otsustas Jüri Ratase valitsus, et ettevõtjatele, kes maksavad vähemalt kolm aastat järjest dividendi, kehtib 20% asemel tulumaksumäär 14%. Eesmärk oli anda regulaarsetele dividendimaksjatele soodustus ja motiveerida ettevõtjaid, kes polnud seni kasumit jaotanud, seda tegema. Praeguseks on dividendidelt saadud maksutulu rahandusministeeriumi andmeil 10 kuuga mullusega võrreldes kasvanud 46,9%, riigieelarve täitmine selles kategoorias on 80,2%.
Ettevõtetes on raha
Omanikutulu teenijate edetabeli tipus troonib 7,5 miljoni euroga puidugraanulifirma Graanul Investi suurim omanik Raul Kirjanen (42). Eelmisel aastal Äripäeva Rikaste TOPis esikohal olnud Kirjanen jäi seekord 212,6 miljoni euroga kolmandale kohale. Kolm aastat tagasi valis Äripäev ta aasta ärimeheks. Kirjanen jäi silma sellega, et töötas jõuliselt vastu Est-Fori tselluloositehase plaanile. Investeeringuid hoiab tema sõnul tagasi tööjõu puudus.
Teisel kohal on Tallink Grupi üks omanikest Enn Pant (53) 5 miljoni euroga, kolmandal 4,1 miljoni euroga ehitusettevõtja Toomas Annus (58).
Neljandal kohal on 3,4 miljoni euroga Utilitas Grupi suuromanik Kristjan Rahu (46), kes tegi lõppeva aasta Eesti ärimaailma suurima tehingu, müües Utilitas Grupis 85% suuruse osaluse välisinvestorile. Rahu teenis sellega 300 miljonit eurot. See tehing näitab, et Äripäev on oma metoodikas Rikaste TOPi edetabelit koostades ja firmade vara väärtust hinnates väga konservatiivne, kuid õige hind selgubki müügi käigus. Viimases Rikaste TOPis hindasime Rahu vara väärtuseks ainult 132,6 miljonit eurot.
Rahu tegi meil harva nähtava otsuse maksta õnnestunud tehingu järel igale töötajale preemiaks 50 000 eurot. Veelgi parem oleks aga jagada töötajatele rahalise preemia asemel väike osalus ettevõttes, nagu on teinud näiteks Nortal, Helmes ja ASI. Nii tekib töötajatel motivatsioon rohkem ettevõttesse panustada ja ühtlasi tekib meile juurde omanikke ja omanikutulu teenijaid.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.