Minu kauplemise teine kuu on tänaseks selja taga, seega on sobiv koht teha kokkuvõte. Maiga võrreldes olid minu võidud juunis suuremad – kuid suuremad olid ka kaotused.
- Kaupleja Alex Foto: Anti Veermaa
Kokku teenisin juunis 646,99 eurot ja kaotasin 818,53 eurot. Seega jäin kokkuvõttes 171,54 euroga miinusesse. Kauplemiskaotustele lisaks tuleb miinuspoolele kanda veel 51,44 eurot positsioonide lahtihoidmistasu (swap) ja 26,33 eurot teenustasu.
Tasub teada
Kaupleja Alexi kontoseis
Hetkesaldo (suletud tehingute summa kontol): 9459 eurot
Kapital (avatud tehingute kasum/kahjum kontol): 9418 eurot
Reaalajas ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab
SIIT.
Suured positsioonid tõid suured kaotused
Kaks suurimat kaotust, mis ma juunis sain – Petrobrasi lühikese positsiooniga 293,63 eurot ja Acceleron Pharma pika
positsiooniga 282,12 eurot – olid mõlemad liiga suured.
Petrobrasi puhul
võtsin positsiooni 500 aktsiaga, mis oli hulljulge tegu ja sai ka vastavalt karistatud. Paras positsioon olnuks 100 aktsiat.
Acceleronis läksin pikaks saja aktsiaga, aga panin stop-loss'i kaugele, et oleks puhver võimalike äkiliste liikumiste puhuks. Arvestades stop-loss'i kaugust, olnuks kohane positsiooni suurus 40 või 50 aktsiat.
Ülejäänud kaheksa kahjumlikku tehingut tõid kokku kahjumit 242,78 eurot ehk pisut üle 30 euro ühe tehingu kohta. See on täitsa vastuvõetav tase, seda kaotust olen ma valmis valesti võetud positsiooni puhul aktsepteerima.
Niisiis pean edaspidi ennekõike positsiooni suuruse valimisel väga hoolikas olema, et võimalikke kaotusi mõistlikes piirides hoida.
Väiksed positsioonid tõid suurimad võidud
Petrobrasi kaotusest tuleb siiski maha arvutada 210,32 eurot, mis ma teenisin oma lühikest positsiooni vastupidiste pikkade positsioonidega lukustades. Nii et kokkuvõttes oli selle õnnetu tehingu kahjum alla saja euro. Mis aga ei muuda järeldust, et läksin algusest peale liiga suurele riskile liiga suure panusega.
Kui Petrobrasi mitte arvestada, tõid suurima kasumi mulle väikesed positsioonid. Baidu aktsia hinna liiga suure kukkumise peale tegevjuhi lahkumisel läksin pikaks kõigest kümne aktsiaga, hoidsin seda positsiooni, kuni reaktsioon vaibus ja hind taas tõusis, ning väljusin siis 116,41 euro suuruse kasumiga.
Teine õnnestunud tehing oli biotehnoloogiafirma Dermira aktsiate ülesjooksu (run-up) strateegia, kus sajast alla 9 dollari maksnud aktsiast koosnenud positsioon tõi sisse 148,37 eurot. Järjekordne näide, et korraliku kasumi saamiseks ei pea positsioon olema üldse suur. Palju tähtsam on õige idee ja selle õige teostus.
Kui Petrobrasi manöövreid mitte sekka arvestada, tõid seitse kasumiga lõppenud tehingut kokku sisse 436,67 eurot ehk keskmiselt üle 62 euro tehingu kohta.
Naftaga pikaajaliselt kaubelda ei tasu
Muu hulgas õnnestus mul teenida ligi 60 eurot naftatehinguga, kus mängisin naftahinnaindeksite WTI ja Brenti liiga suure hinnavahe peatsele kahanemisele. See idee oli õige ja teostuse kohta ei saa ka halba sõna öelda, aga ühe asja jätsin ma arvesse võtmata küll. Nimelt on nafta positsioonide lahtihoidmistasu kõvasti suurem aktsiapositsioonide omast. Minu positsiooni puhul läks lahtihoidmistasudeks pea pool kasumist.
Siit taas õppetund: kui naftas positsioone võtta, siis vaid lühiajalisi, et mitte lõviosa kasumist maaklerile anda.
Tehingutasudest läks suurem osa Petrobrasiga manööverdamisele. Ka Deutsche Telekomi aktsias pika positsiooni võtmine maksis 4 eurot ja positsiooni lahtihoidmine pea teine 4 eurot, nii et tehingust saadud 23 euro suurusest kasumist sai kolmandiku endale maakler. Teine õppetund: Euroopa aktsiatega majandamine on Admiral Marketsis kulukas, ja kui suurt tulu ei ole loota, on pigem mõtet neid vältida.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.