Päevil, mil Eesti töötusmäär napsab 20 protsendi piiri, laekub töötuskindlustusmaksetest nii palju raha, et töötukassa reservi võib aasta lõpuks koguneda üle 2,1 miljardi krooni.
Kuigi miljardid kroonid varuraha peaks olema hea uudis, pole see seda teps mitte. See on kehval ajal hoopis kehv uudis.
See tähendab, et kui headel aegadel räägiti meile, et töötuskindlustust on vaja maksta selleks, et halbadeks aegadeks puhvrit koguda, siis praegu, kindlalt halval ajal, on töötuskindlustusmaks nii kõrge, et see võimaldab headeks aegadeks puhvrit koguda! Ja mitte peenraha, raha ülejääki saab mõõta miljardites kroonides.
Töötukassa juht Meelis Paavel tahab esialgu reservi taastada tasemele, kus see oli enne kriisi (parimail päevil ligi kolm miljardit krooni) ning seejärel koguda kolme aasta väljamaksete jagu raha, võttes aluseks mullused rekordilised väljamaksed. See tähendaks ligi 10 miljardi kroonini ulatuvat reservi.
Äripäeva arvates tuleb töötuskindlustuse maksemäärad kiiremas korras üle vaadata, neid tuleb langetada. Kas või nii palju, et praegu puhvrit ei koguneks. Tänavu maksab iga tööandja iga töötaja palgalt töötukassale 1,4 protsenti, lisaks maksab oma palgalt 2,8 protsenti töötukassale ka töötaja ise.
Tõstku käsi, kes selle maksumäära alandamisest vabanevat summat ise kasutada ei tahaks. Kas või lihtlabaseks tarbimiseks, mis omakorda elavdaks veidi meie majandust.
Või olgu, oletame hetkeks, et ka halbadel aegadel on kõige taibukam mõte reserve koguda. Kuid mida töötukassa selle reserviga teeb? Ta annab selle kenade lipsuga poiste kätte, kes seda tervelt (iroonia) kahe protsendi võrra aastas kasvatavad. Kui hästi läheb. Aastal 2007 suutis töötukassa miljardeid paigutav Hollandi varahaldusfirma Fortis Investments Management Eesti maksumaksjate raha investeerimisel sisuliselt nulli jääda, aastal 2008. aastal teenis ta aga juba 20 miljonit krooni kahjumit.
Eelmisel aastal teeniti investeeringutelt küll üle 81 miljoni kroonist tulu, kuid prognoosidele jäi alla seegi - kavas oli saada ligi kuus miljonit krooni rohkem.
Endisest Fortisest on saanud nüüdseks BNP Baribas. BNP Baribasi fondide tootlus oli selle aasta esimeses kvartalis keskmiselt neli ja pool protsenti, seega olid need peaaegu sama tulusad nagu Evli fondid. Aga need on praegu alles esimese kvartali tulemused.
Aasta eest rääkis peaminister Andrus Ansip riigikogu ees peenelt: "teatud perioodil ei ole töötukassa reservid ohtralt tulu teeninud, mingis lühikeses ajavahemikus on koguni raha kaotatud."
Seega - kui varudega midagi mõistlikku peale ei oska hakata, ära kogu. Süda tilgub verd nähes, kuidas meie maksumaksja salve tulutult kokku kuhjatakse või börsil huugama pannakse.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Töötuhüvitise maksmise aega tuleks kiiremas korras lühendada, sest koondatud inimesed ei taha enne abiraha lõppemist uut kohta vastu võtta, rääkis personalivahendusega tegeleva Simplika kaubamärgi all tegutseva Recruitment Estonia OÜ üks omanikke ja juhatuse liige Triin Raamat.
Töötukassa reservide kasutuselevõtmine töötute koolituse rahastamiseks oleks libedale jääle astumine, sest nii väheneks reserv alla kriitilise piiri, ütles kassa nõukogu liige, ametiühingute keskliidu juht Harri Taliga.
BTA Kindlustuse Eesti filiaali juhataja Olavi Laido ja väikeettevõtja Ardo Reinsalu leidsid, et praegust töötuskindlustusmakse määra vähendada ei tuleks.
Eelmise aasta viiekordne töötuskindlustusmakse tõus on viinud olukorrani, kus selle aasta hiigeltööpuuduse juures töötukassa varade maht ikka suureneb, ettevõtjate esindaja Enn Veskimägi sõnul võiks otsida võimalusi sellest rahast rohkem töötuid abistada.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.