Kui põhiseaduskomisjoni soov seaduseks vormistatakse, hakkavad riigikogu erakonnad ise enda rahastamise seaduslikkusel silma peal hoidma. Ise hakkavadki, jah.
Nii prokuratuur, õiguskantsler kui riigikontroll leidsid viisakad vabandused äraütlemiseks. Ka advokaadid ei tahtnud enda kuube parteide kroonide, dollarite ja eurodega määrida.
Riigikogu valimiste järel moodustatav komisjon saaks olema tore sõpruskond. Ükski liige riigikokku ei kuuluks, kuid juhtnöörid komisjonis tegutsemiseks tuleksid parteikontorist ja ilmselt ikka erakonna ladvikute ladvikust.
Isegi juhul, kui partei X avastab Y kohta mingisuguse närusevõitu tehingu – see oleks tegelikkuses äärmiselt erandlik juhus -, X seda suure kella külge ei pane. X teab, et pärast seda lajataks Y talle samavõrra vastu nina. Kas just rahaasjade etteheitmise või millegi muu küsimusitekitavaga. Klassikaline PR – summuta skandaal veel suurema maavärinaga. Eesti on väike ja poliitikute, (nõunike) ja ajakirjanike telefoninumbrid risti-rästi kõigile teada.
Seega, komisjon on harvaesinevalt üksmeelne. Selle komisjoni - kuigi see koosneks erinevate parlamendierakondade riigikokku mittekuuluvatest liikmetest – üksmeel ei oleks riigikogu ajaloos erandlik.
Kõik riigikogulased on alati sõbralikult käsikäes ja üksmeelselt hävitanud kuluhüvitisi. Nende vähendaminegi ühendas 101 rahvaesindajat niivõrd, et nii mõnigi neist kurtis avalikult, kuidas ta enam oma valijatega kohtuda ei saa. Ei vea palgaga välja, no mis sa ära teed. Demokraatia on hädaohus!
Riigikogu palga vähendamise vastu on rahvasaadikud samuti üksmeelselt seisnud. Väga heatahtlikult ja tunnustavalt on üksteisesse suhtutud ka riigiettevõtete nõukogude istekohti jagades. Sulle, mulle. Talle, neile.
Siiski. Selleks, et komisjoni selgroog ikkagi avalikkuse pingsa tähelepanu all ei murduks, hakkaks sealt aeg-ajalt asjassepühendatute postkastidesse potsatama pressiteateid stiilis „Y majamüügi tehingus ei ole midagi taunimisväärset“ või „X-i toetanud Šeišellide ärimees ei ole töötu“.
Autor: Kadri Paas, Kadri Paas
Seotud lood
Audiitorkogu president Toomas Vapper teatas, et ka "kogu" loobub enda esindaja saatmisest plaanitavasse erakondade rahastamist uurivasse riigikogu kontrollkomisjoni, sest ei pea seda piisavalt pädevaks ega sõltumatuks.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.