Nii president Toomas Hendrik Ilvese kui ka peaminister Andrus Ansipi vabariigi aastapäeva kõnest jäi kõlama üks ühine joon. Mõlemad väitsid, et ühiskond on väsinud või tüdinud pikale veninud kriisist. Mõlemad nägid selles pigem negatiivset ja kutsusid üles sellest üle olema. Tõstaksin aga esile nn väsimuse positiivse külje.
Peaministrit parafraseerides arvan seevastu, et kui teatud ühiskonnas toimunud muutuste taga on väsimus, siis just sellises väsimuses tahaksingi elada. Sest vastupidiselt varasemale ei ole see uinutav, vaid tegutsema sundiv seisund. Ühiskonna eri osad on asunud oma seisukohtade eest valjuhäälselt seisma ja see on hea.
Näiteid saab tuua paljudest valdkondadest. On need siis streikivad õpetajad, keda on toetamas arstid ja kultuuritöötajad. Või tööandjad, kes on oma seisukohtade eest häälekalt seisnud. Jah, võib arutada, kas õpetajate palgatõus on praegu võimalik või kas tööandjate ultimatiivsus on arukas, kuid aktiviseerumise fakt väärib iseenesest tunnustust. Nagu ka arvamusliidrite ja vabaühenduste terav reageering plaanile luua nn demokraatia arendamise sihtasutused, mis tingitud ilmselt väsimusest poliitküünilisusest.
Või laiaulatuslik diskussioon ACTA teemadel. Need tüdimuse väljendused tekitavad ühiskonnas väga vajalikku diskussiooni. Seetõttu ei olegi need minu jaoks näited väsimusest, vaid elavnemisest. Teatud arenguhüppest iseteadlikkuse suunas. Süvenevast teadmisest, et riik – see olemegi meie.
Autor: Harry Tuul, Harry Tuul
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.