Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman leiab, et Eestis tegutsevate pensionifondide raha tuleb suunata Eesti kapitaliturule, sest nii saab riik elavdada Eesti majandust.
"Kui Euroopa riigid finantseerivad majandust raha ja säästudega, siis meie poputame teiste riikide omi – mis, nagu elu näitab, ülearu hästi ei toimi," kirjutab Luman. "Piltlikult öeldes käitub Eesti nagu taluperemees, kes laenab raha naabrimehele olematu intressiga, aga kui omal on lauda ehitamiseks raha vaja, võtab seda kallilt – kui mitte kiirlaenukontorist, siis väiksemast pangast, sest suuremate ja soodsamate pankade jaoks on ta liiga riskantne."
Arenenud Euroopa riikides on keskmiselt 60% pensionifondide varadest investeeritud koduturule: Prantsusmaal 81%, Saksamaal 77%, Belgias 74%, Hollandis 70%, Suurbritannias ja Norras 63%. Eestis on see protsent ainult kuus. "Eestis on palju firmasid, kes kaasaks heal meelel lisakapitali – neil on oskust ja tahtmist ideid realiseerida," kirjutab Luman. "Samas on Eestis palju raha, mis teeniks paremat tootlust kui olematu intress pangakontol või tähtajalises deposiidis."
Seotud lood
Pensionikogujad ehk investorid saavad lähtuda vaid investeeringult saadava potentsiaalse kasu ning sellega kaasnevate riskide vahekorrast, kirjutab vastuseks Toomas Lumani üleskutsele Eesti Fondihaldurite Liidu juhatuse esimees ja Sampo pensionifonde valitseva Danske Capital AS-i tegevjuht Silja Saar.
Pensioniraha kasutamisel tuleks leida mõistlik tasakaal välis- ja siseinvesteeringute vahel,
Nordea Pensioni juhatuse esimehe Angelika Tageli sõnul tuleks selleks, et II pensionifond investeeriks rohkem Eestisse, otsida võimalusi ka börsilt.
Eestis tegutsevad Skandinaavia pangad on üha rohkem viinud otsustamist Eestist eemale ning Stockholmist vaadatuna on ilmselt mõnevõrra raskem näha vajadust Eestisse investeerida, kommenteeris tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.