Arvutasime välja, et Eesti võiks oma eesmärkidesse investeerimiseks laenata ligi 1,4 miljardit eurot ja jääda ka pärast seda Euroopa madalaima võlakoormusega riigiks, ehkki see tõstaks meie laenukoormuse üle 15% SKPst.
Äripäev kirjutab juhtkirjas, et arutelu laenu üle on oluline, sest päästab valla mõttekrambist. Tänasest kaaneloost joonistub selgelt välja, et Eestis pole niivõrd puudus rahast, vaid ideest ja eesmärgist – mis suunas Eestit arendada, kuhu ja milleks investeerida. Laenuvõtmise täielik välistamine on tekitanud mõttekrambi, mistõttu ka arutelu võimalike arenguideede üle lihtsalt ei toimu.
Laenuvõtmine üksinda on kahtlemata mõttetu. Kuid sellist ettepanekut keegi ei teegi. Pigem peaks laenuvõtmine olema laual ühe võimalusena, kuidas Eesti elu parandada - kiirendada majandusarengut, leida ja lahendada nö valupunktid. Laenu arvelt investeerimise eelduseks peab olema, et tulevikus kasvaksid sellega kas tulud või langeksid kulud. Probleem on aga olemuselt sügavam - meil puudub eesmärk või idee, kuhu ja milleks investeerida kas laenuga või laenuta. Kohati utoopilised ideed Tiigrihüppest, internetiühendus põhiseaduslikuks õiguseks kuulutamisest ja teised, mis tekitaks ühiskonnas elevust ja tooks kasu, on areenilt kadunud. Valitseb ideede vaikus.
Eesti (poliitiline) eliit tegeleb igapäevatoimetustega. Et jääda püsima, eriti hea kui võimule. Laiemat ühiskondlikku debatti ei soosita, pigem summutatakse see võimalikult sügavale kas loosungiga (viie rikkama hulka) või dogmaga (raha ei ole). Nii on valitsemine lihtsam ja mugavam. Puudus on ka eestvedajatest, visioonäridest, kes sõnastaksid eesmärgid ning pakuksid need aruteluks välja.
Võib vastu väita, et meil on mitmeid mõttekodasid, kes teemat uurivad ja arutavad. Kuid need on liiga tihti petlik kattevari. Esiteks, sest need arvukad ja mahukad analüüsid, millest võiks vastuseid saada, tõstetakse pärast valmimisi silma alt ära - mõnda kaugesse raamaturiiulisse tolmuma. Teiseks ei paku nad alati lahendusi. Näiteks Arengufondi eestvedamisel kaardistati mullu Eesti Kasvuvisioon 2018 raames 8 valdkonda, mis peavad läbi tegema poliitikaülesed muutused, et tagada võimalused ühiskonna arenguks. Pehmelt öeldes palju aega ja raha kulutanud projekti üldsõnalistest soovitustest küsimustele vastuseid ei saa.
Võib ju ka väita, et meil on eesmärk – jõuda viie rikkama hulka. Kahjuks on tegu tüüpilise tühipalja loosungiga. Pole selge, mida see tähendab ega kuidas seda saavutatakse. Näibki, et Eesti on keskendunud loosungitele – madalad maksud, madal riigivõlg, edukas IT riik jne. Kuid sellega rööbiti ajab juuri mõttelaiskus ning ei vaadata nende loosungite taha – mida nad sisuliselt tähendavad, mida kaasa toovad ja kuidas neid saavutada.
Arutelu saab tappa väitega, et laenuvõtmine on halb – vaadake Kreekat või Portugali. Kuid seegi on sisult nõrk argument. Kui kasutada sama dogmaatilist lähenemist, võiks eeskujuks tuua hoopis edukad Põhjamaad või Euroopa majandusmootori Saksamaa. Küsimus ei ole laenamises vaid investeerimises – lihtsustatult on Kreeka ja Portugal laenatud raha ära tarbinud, selmet seda investeerida.
Ei pea rahulduma olukorraga, kus lepime igale algatusele vee peale tõmbamist. Vastupidi – peaksime vähemalt unistama edust ja oma Marshalli plaanist. Äripäev kutsub üles algatama mõttetalguid, leidmaks ja seadmaks eesmärgid, kuhu investeerida. Mis paneks aluse Eesti majanduse ja heaolu jõudsale kasvule ning looks meie majandusele vundamendi? Raha selleks leiab.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Lemminkäinen Eesti ASi juhi Sven Pertensi hinnangul võiks Eesti riik kasutada laenuraha infrastruktuurile, ehitada sellest näiteks Tallinn-Tartu maantee neljarealiseks.
Idufirmade valdkonnas on praegu Eestis kindlasti raha vähem kui ideid, rääkis IT-ettevõtja ja riigikogu liige Andrei Korobeinik.
Bioenergeetika ekspert ja OÜ Mõnus Minek OÜ juht Ahto Oja leiab, et Eesti riigi võetud laenuga võiks vähendada sõltuvust Venemaa gaasist.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.