Bioenergeetika ekspert ja OÜ Mõnus Minek OÜ juht Ahto Oja leiab, et Eesti riigi võetud laenuga võiks vähendada sõltuvust Venemaa gaasist.
"Kui ma ausalt ütlen, pole selle peale mõelnud, kuid jooksvateks kulutusteks ei tohiks kindlasti laenu võtta," vastas Oja küsimusele, milleks võiks Eesti riik laenuraha kasutada. "Kui, siis investeeringuteks. Oma erialast lähtuvalt pakun, et siinsest rohelisest massist oleks võimalik katta 1/3 Eesti aastasest gaasitarbimisest. Sama biometaani kogusega oleks võimalik asendada kuni 15% riigis kasutatavast mootorkütusest ja miks ka mitte, vähendada tulevikus Eesti energeetilist sõltuvust Venemaast."
Oja lisas, et kohalikku päritolu biometaani kasutuselevõtuks oleks vaja rajada 15 tanklat ning 50-100 tootmisüksust, mis läheks maksma suurusjärgus 800-900 miljonit eurot. Selleks võiks riik laenata küll, arvas ta.
Seotud lood
Arvutasime välja, et Eesti võiks oma eesmärkidesse investeerimiseks laenata ligi 1,4 miljardit eurot ja jääda ka pärast seda Euroopa madalaima võlakoormusega riigiks, ehkki see tõstaks meie laenukoormuse üle 15% SKPst.
Lemminkäinen Eesti ASi juhi Sven Pertensi hinnangul võiks Eesti riik kasutada laenuraha infrastruktuurile, ehitada sellest näiteks Tallinn-Tartu maantee neljarealiseks.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on praegu pigem probleemiks see, et riik suunab raha majandusse ebaproportsionaalselt palju ja lisafinantseerimise esiplaanile tõstmine laenu näol on tema sõnul pigem ohtlik.
Eesti riik saaks laenu abil rahastada kasvu tõotavate valdkondade ülesehitust ja see omakorda aitaks Eestil välja murda allhankemajanduse staatusest.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.