Kolm suurt teemat: Eesti 200 ja Nortali suhe, lõhe majandusstatistika ja reaalse elu vahel ning TikToki salakavalad plaanid.
Majandusministeeriumi plaan personaalsest riigist on Eesti IT-hiiu Nortali pealt maha viksitud – või siis samade inimeste kokku kirjutatud. Minister Tiit Riisalo vannub, käsi piiblil, et pole korrumpeerunud.
“Välja näeb see väga halb,” ütleb politoloog Erik Moora selle nädala "Äripäeva arvamusliidris".
Ent Moora ei tahaks Eesti 200 ja Nortali suhet siiski vaadelda mitte korruptsiooni teemana, vaid pigem sedapidi, et Eesti on lihtsalt väike – ja Nortal juba osa e-riigist valmis ehitanud.
Ometi on tõsiasi, et Priit Alamäe, Nortali juht ja Eesti 200 asutajaliige, on annetanud koduerakonnale ligi 440 000 eurot. Nortaliga võrreldav suurettevõte, samuti riigihankeid hulgi võitnud Helmes, on oma juhi Jaan Pillesaare käe läbi toetanud erakonda 50 000 euroga. Ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liitu, mida majandusministeerium peab oma põhipartneriks, juhib Nortal Eesti tegevjuht Ats Albre.
Moora sõnul on selgelt õhus küsimus: kas personaalse riigi poliitika oleks sündinud üldse ilma annetajate surveta.
“Kõikvõimalikud hanked tuleb läbi viia erilise avalikkuse tähelepanu all ja eriliselt läbimõeldult,” selgitab ta, kuidas huvide konflikte edaspidi vältida.
Selle nädala saates arutamegi Erik Mooraga, milline on raha roll poliitikas ja mida ootab suurettevõtja parteilt, kui sellele raha annab.
Saate teises pooles otsime Kaspar Ojaga kinnitust peaminister Kaja Kallase hüpoteesile, et eestlased vinguvad end vaeseks.
Ning saate lõpetuseks sõitis Indrek Lepik Tartusse, et istuda jaoskonnas maha politseikapten Maarja Punakuga – teemaks kolmandikku eestlastest hullutav TikTok ja selle varjus toimetav Hiina kompartei.
“Äripäeva arvamusliidri” saatemeeskond on Karl-Eduard Salumäe, Neeme Korv ja saatejuht Indrek Lepik.
Fotol: Nortali juht Priit Alamäe Eesti 200 asutamiskoosolekul; autor: Andras Kralla.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.