Eestis esineb värbamisel vanuselist diskrimineerimist, seda nii noorte kui vanemate töötajate suhtes, ja sellest tuleb senisest enam avalikult rääkida, ütles kaubandus-tööstuskoja teenuste direktor Piret Potisepp Äripäeva raadios.
Piret Potisepp avaldas Äripäevas palju tähelepanu pälvinud arvamusloo “Pensionieelikut me küll tööle ei taha”, millest selgus, et meil on ettevõtteid, kes annavad värbamisfirmadele töötajate leidmisel eeltingimuseks mitte kvalifikatsiooni ja kogemuse, vaid vanuse ja soo.
Probleem ei ole ainult 45-50-aastaste töötajatega, vaid ka noortega, kes sageli ei leia praktikakohti, kuna nõutakse varasemat töökogemust, mida karjääri alustaval noorel loomulikult ei ole.
"See, mis 1994. aastal võis tunduda okei, ei ole seda enam 2024. aastal," rääkis Potisepp saates “Äripäeva arvamusliider”. Tema sõnul on juhid öelnud, et “me ei diskrimineeri, me lihtsalt anname ette tingimused”, kuigi iga nüüdisaegne informeeritud juht teab, et selliseid tingimusi ei saa seada.
Potisepp, kes on korraldanud ka naisjuhtide kiirendit, mille eesmärk on osalisi karjääris julgustada, ütleb, et saa panna kedagi häbiposti, vaid eesmärk on tuua tundlik teema avalikku arutellu. Lisaks probleemist rääkimisele saab kaasa aidata ka seadusandlus, luues rohkem võimalusi paindliku ajaga töötamiseks.
Vanuseline diskrimineerimine on Potisepa sõnul teravalt esile kerkinud ka Soomes, kus ühe tarmuka daami Reetta Rajala eestvõttel on alguse saanud liikumine “55 rise & shine”.
Foto: Kaubandus-tööstuskoja teenuste direktorit Piret Potiseppa küsitles Äripäeva ajakirjanik Neeme Korv.
Erakogu
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.