Rahandusminister Martin Helme plaan panna pankadele kohustus põhjendada oma kliente ees nende kontode sulgemist või avamata jätmist, võib minna vastuollu rahvusvaheliste rahapesuvastaste reeglitega.
- Martin Helme plaan võib panna pangad skisofreenilisse olukorda, leiab pangandusliit. Foto: Liis Treimann
Pangaliidu rahapesutõkestamise toimkonna juht Aivar Paul tõi Äripäeva raadio hommikuprogrammis välja, et rahvusvahelised ja siseriiklikud rahapesureeglid ei luba klienti teavitada tema puhul tekkivatest rahapesukahtlustest.
„Uue eelnõu taustal võib olukord minna kummaliseks – kui ainuke olukord, kus sa kliendile ei pea konto mitteavamist või sulgemist põhjendama, on rahapesu, siis klient saab tõmmata võrdusmärgi, et põhjendamata jätmine tähendab rahapesu kahtlust,“ selgitas Paul. „See läheb rahvusvaheliste põhimõtetega vastuollu, kus peetakse väga halvaks olukorraks, kui pank teavitab klienti tema puhul tekkinud rahapesukahtlusest.“
Praegu jätavad pangad põhjendused esitamata eelkõige kas seepärast, et rahapesutõkestamise seadus keelab kliendi informeerimist või on lihtsalt üht konkreetset põhjendust raske välja tuua.
„Kliendi kohta olev info võib olla selline, et iga üksik fakt muret ei tekita, kuid neid kogumis klienti teenindada ei taheta,“ rääkis Paul. „Näiteks kui kliendil on välispartnerid, kellest mitme kohta on negatiivset infot ning kaupade liikumist võib-olla väga hästi ei põhjendata, siis pank ei taha klienti teenindada, kuid üht põhjendust välja tuua on keeruline,“ viitas Paul sellele, et ükski nimetatud põhjustest üksinda ei annaks alust konto sulgemiseks või mitteavamiseks.
Pankade töömaht suureneks veelgi
Paul märkis, et üksikasjade rohkust arvestades on klientidele kohati väga keeruline anda detailset infot selle kohta, miks nendega kliendisuhet ei alustata või see lõpetatakse. Välja pakutud muudatused seaduses on pangaliidu kinnitusel pankade jaoks suure mõjuga ja suurendavad töömahtu.
„Pangad pingutavad selle nimel, et klientide jaoks kontrolliprotsesse lihtsamaks muuta, samal ajal tegemata järeleandmisi rahapesu tõkestamise tõhususes ja vastavuses kõigile kohalikele ja rahvusvahelistele regulatsioonidele," ütles Paul. Ta lisas, et Eestis tegutsevad pangad on investeerinud klientide tundmise ja maksete jälgimise süsteemide arendamisse ja see tegevus jätkub. Samuti koolitatakse aina enam selle ala spetsialiste ning palgatakse neid juurde.
Pangaliit on esitanud oma seisukohad muudatusettepanekutele ja loodavad, et nendega arvestatakse. „Koos riigiga otsime lahendusi, kuidas kiirendada ja parandada pankade ja riigi vahelist infovahetust, et vähendada koormust klientidele. Siiski on iga olukord isesugune ja tuleb tunnistada, et kiireid lahendusi, mis suurt hulka kliente ja pankasid kujunenud olukorras aitaksid, täna veel ei paista," lisas Paul.
Rahapesu tõkestamise teemadel intervjueeris Aivar Pauli Äripäeva ajakirjanik Eliisa Matsalu.
Intervjuud Aivar Pauliga saab kuulata siit:
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahandusminister Martin Helme sõnul peavad pangad edaspidi senisest rohkem põhjendama, kui nad ei soovi inimestele ja ettevõtetele kontosid avada või need sulgevad.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.