Ühisrahastuse Metsik Lääs on minevik ning peagi eralduvad terad sõkaldest, rääkisid saates "Kuum tool" ühisrahastusportaalide juhid.
- Crowdestate'i asutaja Loit Linnupõld (vasakul) ja EstateGuru tegevjuht Mihkel Stamm. Foto: Andras Kralla
"Kui sul on Lasnamäe korterisse registreeritud ühisrahastusplatvorm, kus on kaks võõrriigi kodanikku juhi ja omanikuna, arvan, et sellise portaali tegevusloa taotlust ilmselt ei võeta menetlussegi," rääkis Crowdestate'i asutaja Loit Linnupõld sellest, mis muutust on ühisrahastusturul oodata.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui seni puudus järelevalve ühisrahastusteenuse osutajate üle ning teenust sai osutada igaüks, siis peagi olukord muutub ja teenuse osutajatel tuleks juba hakata enda äri uute nõuetega vastavusse viima, kirjutavad Magnussoni advokaadibüroo advokaadid Denis Piskunov ja Mait Valberg.
Peatselt saavad juubeldada kõik need, kes ootasid ühisrahastuse suuremat reguleerimist, sest Mintos näeb hetkel kurja vaeva, et investeerimisühinguks saada. Seejärel hakkame kõik investeerima laenude asemel... laenukirjadesse ning oleme kohustatud ettevõtte puhul LEI-koodi tegema.
Euroopa Liidu uued reeglid ühisrahastusportaalidele teevad asjaosaliste sõnul turgu korda, kuid väiksematele portaalidele võib uus määrus anda surmahoobi.
Ühisrahastusportaali Crowdestor investorite väitel ei ole Eestis registreeritud, kuid Lätist juhitud ettevõte mänginud avatud kaartidega ja on jätnud kriitilistes olukordades oma raha mängu pannud investorid pimedusse. Crowdestori juhi Janis Timma väitel on ta aga isiklikult võitlemas koroonakriisis löögi alla sattunud investorite raha eest.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.