Ettevõtjad sõidavad Dubaisse äri otsima: see on nõudlik turg, aga võimalused on suured
Araabia riikide ärikliima lausa nõuab isiklikku kontakti, võimekust inimestega füüsiliselt kohtuda ning silmast silma suhelda, kuid koroonakriis on selles üht-teist muutnud, selgus Dubai EXPO-le pühendatud saates „Äripäeva fookuses“.
IT-ettevõtte Nortal äritegevuse juht Araabia riikides ja Aafrikas Marek Helm. Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix
„Võin täiesti kinnitada, et enne pandeemiat ei olnud mul ühtegi online-koosolekut mitte ühegi kliendiga. Kõlab uskumatult, aga täpselt nii on,“ sõnas IT-ettevõtte Nortal äritegevuse juht Araabia riikides ja Aafrikas Marek Helm, kes on selles vallas tegutsenud viis aastat. Nüüd on Nortali Araabiamaade kliendid tema sõnul õppinud koroonapandeemia tõttu tööd tegema ning koosolekuid pidama ka interneti vahendusel.
Ettevõtja Janek Samberg rääkis oma loo, kuidas ta leidis pärast läbipõlemist tee vabatahtlikuna Ghanasse IT-keskust püsti panema. Projekti käigus pistis Samberg rinda erinevate väljakutsetega ja õppis muu hulgas, et kohalikud elanikud suhtuvad ka aega meile harjumatult erinevalt.
Kagu-Aasia riigis Myanmar on taas võimu haaranud maffialik sõjavägi. Miks toimus riigipööre, mis sai demokraatiast ning kuidas käituvad välisinvestorid – sellest kuuleb Äripäeva raadiosaates “Globaalne pilk”.
Ettevõtjad kogesid välisturgudel läinud aastal suurenevat protektsionismi, aga Põhjamaades partnereid õnneks kergekäeliselt välja ei vahetata, kui kord on juba usaldus tekkinud, leiab puitmajatootja Nordic Houses KT OÜ juht Argo Saul.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.