Elektri hinnatõus ei pruugi ettevõtjate ja teenusepakkujate jaoks olla alus lepingu muutmiseks vääramatu jõu printsiibil. Juhtumeid tuleb analüüsida kaasuse kaupa, sest vaidlus võib sumbuda detailidesse, rääkis Triniti partner ja vandeadvokaat Erki Vabamets saates „Triniti eetris“.
- Triniti advokaadid Erki Vabamets (vasakul) ja Martin Järve (paremal) rääkisid, et üks asi, millega ettevõtjad tavaliselt ei arvesta, on see, et vääramatu jõud ei vabasta osapooli raha maksmise kohustusest, kui teenust on juba osutatud. Foto: Gregor Alaküla
Vabametsa sõnul on oluline vaadata üle lepingu sõlmimise alused. Advokaatide sõnul annab seadus vääramatule jõule toetumiseks küll üldise raamistiku, kuid lepingu osapooltel on võimalik omavahel kokku leppida ka täpsemates tingimustes.
Räägime saates, et millised õigused, võimalused ja kohustused on ettevõtjatel turbulentsetel aegadel äri jätkamiseks ja millal on õigus toetuda vääramatu jõu ehk force majeure printsiibile.
Juttu tuleb erinevatest näidetest ja kohtulahenditest, kus on vaieldud vääramatule jõule toetumise õiguse üle. Tuuakse päevakajalisi, elektri hinnatõusuga seotud näiteid ning räägitakse sõja ja koroonapandeemia mõjust äridele. Saatekülalised jagavad soovitusi, millele tugineda läbirääkimistel kui ühel osapoolel on soov lepingut muuta ja mida lepingute sõlmimisel silmas pidada.
Külas on advokaat Martin Järve ja vandeadvokaat ning Triniti partner Erki Vabamets. Saadet juhib Gregor Alaküla.
Advokaadid lepingu ülesütlemisest: kõrge elektri hind ei pruugi olla vääramatu jõud
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.