Eesti on olulise osaga rahvusvahelises tuumaõiguses juba liitunud, kuid kuna riik ei ole tuumaenergiat seni kasutanud, siis on rakendatud vaid väikest osa, rääkis Triniti vandeadvokaat Sten Veidebaum saates “Triniti eetris”.
- Tuumajaama järelevalves saab oluline roll olema riigi loodaval regulaatoril. Milline see asutus peaks olema, kuuleb saatest. Seda kõike muidugi juhul, kui riik otsustab tuumajaama plaaniga edasi minna. Foto: Panthermedia/Scanpix
Kui Eesti tahab võtta tuumaenergia rahumeelsel otstarbel kasutusele, siis tuleb siseriiklikku õigust täiendada nende spetsiifiliste asjadega, mida siiamaani ei ole käsitletud, sõnas Veidebaum.
Tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõu koostamisel osalenud Veidebaumi hinnangul on viis olulist valdkonda on, mida seadustes tuleks täiendada. Mis need on, kuuleb saatest.
Saates räägitakse sellest, mis saab edasi, kui valitsus ja riigikogu annavad Eestisse tuumajaama rajamisele rohelise tule. Täpsemalt tuleb juttu hiljuti valminud tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõust ning sellest, milliseid seaduseid tuleks täiendada ja sisustada, et Eestil oleks korralik tuumapoliitika.
Jutuks tuleb, millised rahvusvahelised regulatsioonid juba täna tuumaenergia kasutamist reguleerivad, milline peaks olema loodava riikliku regulaatori roll ja pädevus, mida on seni arvanud tuumajaama loomise plaanist erinevad huvigrupid ning mis on järgmised sammud tuumariigiks saamise teel. Samuti räägitakse sellest, kuidas juba ennetavalt valmistuda olukorraks, kui Eesti peaks ühel päeval soovima tuumajaamast loobuda.
Stuudios on kliimaministeeriumi nõunik ja tuumaenergia töörühma koordinaator Reelika Runnel, Triniti partner ja vandeadvokaat Tõnis Tamme ning vandeadvokaat Sten Veidebaum. Saadet juhib Gregor Alaküla.
Viis asja, mida tuleb seadustes täiendada enne tuumariigiks saamist
Seotud lood
Eestisse on võimalik rajada tuumaelektrijaam ja see läheb kokku meie kliimaeesmärkidega, rääkis kliimaministeeriumi asekantsler Antti Tooming.
Projekti uudsusest tingitud ehituse venimise ja kulude ületamise oht on suur, kommenteeris ekspert Delovõje Vedomostile võimalikku tuumajaama rajamist Eestisse.
Tuumaenergia töörühma lõpparuande järelduste kohaselt toetaks tuumaenergia kasutuselevõtt Eestis kliimaeesmärkide saavutamist, varustuskindlust ja energiasüsteemi stabiilsust.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.