Kuna uute korterite hinnad Tallinnas on kõrged, siis otsivad koduostjad kortereid aina rohkem järelturult, rääkis Swedbanki ökonomist Marianna Rõbinskaja.
- Aastaga on uute korterite hinnad kasvanud Tallinnas 6 protsenti. Foto: Andras Kralla
“Uusarenduste kallim hind on pannud majapidamisi otsima järelturult midagi alternatiivset,” ütles Rõbinskaja Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Ta lisas, et järelturu aktiivsus on viimastel kvartalitel kasvanud. Eriti magusad on alates 2016. aastast ehitatud korterid, mis on taskukohase hinnaga, kuid siiski uuemapoolsed.
Ökonomist tegi juttu ka korterite hinnatõusust, hinnaalandustest ning rääkis, millises seisus on Tallinna kinnisvaraturg võrreldes Riia ja Vilniuse turuga.
Intervjueeris Kristjan Kurg.
Liiga kallid uusarendused viivad ostjad järelturule
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäev pani kaardile viimasel kümnel aastal Tallinnas korteritega tehtud tehingud ja võrdles, kuidas asumite populaarsus ja hinnatase on muutunud.
Lisaks: 12 soovitust, et elamispindade kättesaadavus ei kujuneks (suureks) probleemiks
Kümne aasta pärast saab Tallinnas keskmise palga eest vähem korteri ruutmeetreid, kinnisvaraarendus võtab veelgi rohkem aega ning parkimiskohtadest on suurem puudus, prognoosib Kinnisvarakool OÜ koolitaja ja konsultant Tõnu Toompark. Tal on ka tosin soovitust, kuidas elamispindade kättesaadavuse probleemi lahendada.
Kasvav üüriturg muutub professionaalsemaks ja koondub suurtegijate kätte. Kui kaua? “See võibki jääda kestma ja pole mingit takistust, et see toimub järgmised 20‒30 aastat,“ tõdes saates "Kuum tool" Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Loe, milline üllatav komponent aitab tootlust tõsta
Üüriturul on hetkel seis kinnisvarainvestori kahjuks, kuna valitseb ülepakkumine, laenuga ostetud kinnisvara eest tuleb endiselt maksta kõrget intressi, inflatsiooni tõttu raha väärtus langeb, ent kinnisvarahinnad seisavad paigal.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.