Obskuurne majandus: loomad on suuremad joodikud, kui me arvasime
Kõik jõulu ja aastavahetuse pidustused on ilmselt praeguseks lõplikult läbi saanud. Kindlasti kuulus paljude jaoks selliste pidustuste juurde ka alkohol.
Natuke külili kotkas. Ka paljud linnud ei ütle etanoolisisaldusega puuviljadele ära. Foto: Mercury press/Scanpix
Selles "Obskuurses majanduses" räägimegi alkoholi tarvitamisest. Aga mitte inimeste, vaid loomade seas. Tegelikult tarvitavad loomad rohkem etanooli, kui me seni arvata võisime. Samuti on teadlaste seas teooria, et just tänu etanoolile tulid meie eellased puu otsast alla. Kuula täpsemalt juba saatest. Saatejuht on Linda Eensaar.
USAs on mööduval aastal olnud palju pöördelisi sündmusi. Mõned kirjeldavad selle juures isegi vaikselt podisevat revolutsiooni, sest inimeste elatustase, majutuskriis, teatud klassiviha, valitsuse ja kongressi usaldamatuse olukord on aina halvenemas.
Üks maailma võimsamaid superarvuteid ehitati hoopis ... Playstationi mängukonsoole kasutades. USA relvajõud panid kokku peaaegu 2000 mängukonsoolist superarvuti.
Kui kehvasti üks töövestlus ikka minna saab? Kõige hullem, mis nad seal vestlusel öelda saavad, on ju "ei" ja siis saab seda ka võtta kui kogemust, õppetundi.
"Kui kõigil on, siis mina enam ei taha!" Selline fenomen on majandusteaduses täitsa kaardistatud ning selle nimi on snoobiefekt. Mis see täpselt on ning mismoodi on see maailma muutnud?
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.