USA administratsioon annab üha rohkem signaale selle kohta, et diil Venemaaga tehakse üle eurooplaste ja vahest isegi üle ukrainlaste peade. Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles aga “Äripäeva arvamusliidri” saates, et niisama lihtsasti see ameeriklastel ei lähe.
![USA asepresident J.D. Vance väitis veel reedel eurooplastele, et julgeolekumure ei seisne mitte Venemaas või Hiinas, vaid hoopis immigratsioonis.](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=265b8554-7d4c-5db6-92cf-7644a71a3284&width=3840&q=70)
- USA asepresident J.D. Vance väitis veel reedel eurooplastele, et julgeolekumure ei seisne mitte Venemaas või Hiinas, vaid hoopis immigratsioonis. Foto: Zumapress/Scanpix
Tulenevalt ka nädalavahetusel Baierimaa pealinnas Münchenis toimunud julgeolekukonverentsist kõlavad avalikus arutelus paralleelid 1938. aasta Müncheni sobinguga, kus Tšehhoslovakkiat sõjaliselt toetada lubanud Suurbritannia ja Prantsusmaa sõlmisid hoopis Hitleri ja Mussoliniga leppe ning andsid natsidele Kesk-Euroopas sisuliselt vabad käed.
Rainer Saks ütleb aga, et ehkki ajaloolise paralleelina on Müncheni kujund mõjus, on päriselu praegu midagi muud.
"Tuleb vaadata, mis on teistmoodi. Miks oli Müncheni leping võimalik? Eelkõige sellepärast, et Tšehhoslovakkia otsustas iseseisvalt mitte vastu hakata," rõhutas Saks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Zelenskõi: Venemaa kavatseb saata sel suvel väed Valgevenesse
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles Bloombergile, et ei taha minna ajalukku presidendina, kes andis osa Ukraina maad Venemaale.
USA asepresident J.D. Vance pidas Müncheni julgeolekukonverentsil kauaoodatud kõne, mille sisu oli geopoliitikas napp, ent manitses eurooplasi radikaale valitsusse võtma.
“Oodata on kainestavat ja jõhkrat sõnumit”
Välisminister Margus Tsahkna magamaminek lükkus kolmapäeval hilistesse tundidesse, kuna USA riigipea Donald Trump ajas oma õhtuse teatega kõnest Vladimir Putinile kogu Euroopa tagajalgadele.
Euroopa ootab USA rahuplaani, Saksamaa valmistub üldvalimisteks ja Rootsi agoonia süveneb.
Pro Kapital Grupp AS asutati 1994. aastal Itaalia ettevõtja Ernesto Preatoni visionaarsel eestvedamisel, nähes võimalusi okupatsioonijärgsel, ent siiski tärkaval Baltikumi turul. Märgates nii Balti riikide kui ka Skandinaavia ja Mandri-Euroopa kultuurilisi ja majanduslikke sarnasusi, kasutas Preatoni ära esmaklassiliste maatükkide soodsat kättesaadavust – strateegiat, mis seisnes suure arendusportfelli omandamisel ning pani ühtlasi vundamendi tänasesse ulatuvale eduloole.