Euroopa ootab USA rahuplaani, Saksamaa valmistub üldvalimisteks ja Rootsi agoonia süveneb.
![Donald Trump rõhutas, et Ukraina peab aitamise eest midagi vastu andma.](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=649f3fd4-930a-5945-8b81-673dee5ea6aa&width=3840&q=70)
- Donald Trump rõhutas, et Ukraina peab aitamise eest midagi vastu andma. Foto: Reuters/Scanpix
Ei, see pole miraaž, vaid Ukrainasse on tõepoolest ründelennukeid juurde jõudnud. Ukraina õhuvägi teatas möödunud nädalal, et on vastu võtnud kuus Prantsuse lennukit Mirage 2000-5 ja hollandlastelt veel USA ehitatud lennukeid F-16. Ka Norrast peaks F-16 veel lisaks tulema.
Peagi täitub täiemahulise sõja puhkemisest kolm aastat ning just tänavune tundub murranguline — olgu siis sõjaliselt või diplomaatiliselt. Just viimast arutatakse alanud nädalal tõsisemalt, sest USAs saab administratsioon vaikselt paika ning ministritel on põhjust tööle hakata. Euroopas on sel nädalal nii asepresident J.D. Vance, kes kohtub Kaja Kallasega, kui ka välisminister Marco Rubio, kaitseminister Pete Hegseth ja Ukraina-Vene erisaadik Keith Kellogg.
Kas nädala lõpus on oodata mainekalt Müncheni julgeolekukonverentsilt ka nn rahuplaani? Seda ei oska keegi veel öelda, ent vahepealse aja täidab veel üks sõda — kaubandussõda, mida USA jätkab ka liitlaste poole rusikatega vehkides.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad 25 protsenti kõigile. USA riigipea Donald Trump teatas pühapäeval, et kehtestab lausalise 25protsendilise tolli kogu alumiiniumi- ja teraseimpordile. Tõsi, täna teatas Austraalia peaminister Anthony Albanese, et Trump lubas neile juba erandit. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kelle käsutada on Euroopa Liidu kaubanduspoliitika, lubas, et põhjendamata tariifidile tuleb „jõuline ja proportsionaalne vastusamm“.
Samal ajal saab kogu maailm pihta ka Trumpi otsusest sulgeda USA arenguabi agentuur. Viimaste andmete järgi jääb USAIDi palgale üksnes 600 inimest varasema 10 000 asemel. Igal aastal kümneid miljardeid arenguabi jagav agentuur on
kaasrahastanud ka Eesti MTÜde projekte, mis tähendab muu hulgas, et Ukraina abistamine praeguses mahus on suure küsimärgi all.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Trump andis kuu jagu hingamisaega, Saksa favoriit flirdib paremradikaalidega ja Rootsis jätkuvad plahvatused.
Vene laevad luuravad Suurbritannia lähedal, Saksamaa kuulutab Schengenile lõppu ning Hiina ekspordimootor lükkas sisse kuuenda käigu.
Ametisse vannutatud Donald Trump tahab oma valitsuskabineti lähinädalatel paika saada. Praegu on portfell käes ühelainsal mehel.
LA suurpõleng, karmid Vene-vastased naftasanktsioonid ja Ameerika oligarhide kursimuutus.
Freedom Holding Corp. (FRHC) 2025. eelarveaasta kolmanda kvartali tulud kasvasid aastases võrdluses 57 protsenti ja ettevõte saavutas rekordilise turukapitalisatsiooni 9 miljardit dollarit.