Eesti on seadnud eesmärgiks saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus, vähendades seeläbi keskkonnamõju. Tuuleenergia arendamine on üks võimalus kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks.
- Vundament on tuulegeneraatori kõige tähtsam osa. BLRT tütarfirma Elme Metall teeb juba ligi 15 aastat koostööd tuuleparkide arendajatega, varustades neid tuulikuvundamentide rajamiseks vajalike armatuurtoodetega. Foto: BLRT Grupp
Rahvusvahelise tööstuskontserni BLRT Grupi tütarettevõtete Elme Metalli ja Marketex Offshore Constructionsi esindajad rääkisid, mida nende Eestis tegutsevad firmad võivad tuuleenergiasektorile pakkuda.
Elme Metalli panus peitub seal, kust algab tuulepark
Elme Metallil on valtsmetalli töötlemis-, teenindus- ja logistikakeskused viies riigis, mis pakuvad klientidele laia valikut teenuseid ja tooteid Balti- ja Skandinaaviamaade turgudel. Alates 2009. aastast teeb ettevõte aktiivselt koostööd tuuleparkide arendajatega, varustades neid tuulikuvundamentide rajamiseks vajalike armatuurtoodetega.
Elme Metalli juhatuse liikme Algerd Andruškevitšuse sõnul on ettevõtte Vilniuses asuvas teeninduskeskuses tänase päeva seisuga toodetud üle 33 000 tonni detaile sadadele tuulikuvundamentidele Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis.
33 000 tonni detaile sadadele tuulikuvundamentidele Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis.
Ettevõte on viimastel aastatel pidanud silmitsi seisma mitme katsumusega, nagu valtsmetalli järsk hinnatõus, muutused tarneahelates ja konkurentsi tugevnemine, mis on sundinud ettevõtet oma äritegevust ümber korraldama. Samas pole Elme Metall oma investeeringuplaanidele pidurit tõmmanud, vaid jätkab inimestesse, seadmetesse, tootmis- ja laopindadesse panustamist.
Kuna töömahukus tuuleenergia sektoris oluliselt suureneb, siis otsustasime avada Maardus teeninduskeskuse veel enne 2023. aasta lõppu.
Algerd Andruškevitšus
Elme Metalli juhatuse liige
“Kuna töömahukus tuuleenergia sektoris oluliselt suureneb, siis otsustasime avada Maardus teeninduskeskuse veel enne 2023. aasta lõppu, et suurendada ettevõtte konkurentsieeliseid Eesti ja Skandinaavia turgudel,” selgitas Andruškevitšus.
- Paari aasta eest valmistas BLRT tütarfirma Marketex Offshore Constructions Seaway 7 tellimusel laevale monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme, mis summutab laeva õõtsumist, hoiab vaia vajalikus asendis ning muudab paigaldustööd ohutumaks ja tõhusamaks. Foto: BLRT Grupp
Marketex Offshore Constructions on meretuuleparkide rajamisel tõsiseltvõetav mängija
BLRT Grupi tütarfirma Marketex Offshore Constructions valmistab avamere nafta- ja gaasitööstusele, taristu- ja tööstusprojektidele ning taastuvenergeetika valdkonnale keerukaid metalltarindeid. Ettevõte on mainitud tegevussuundades teinud oma klientidega tihedat koostööd üle 12 aasta. Nende aastate jooksul on ellu viidud hulganisti projekte, näiteks nii Norra kui ka Hollandi ettevõtete tellimusel.
“Meie portfellis on väga põnevaid projekte, nagu näiteks Saksa ettevõtte Bard tellimusel ehitatud meretuulikute vundamendid, terasvaiad Šotimaa Aberdeeni meretuulepargi sõrestikvundamentidele, Hollandi firmale Seaway 7 tarnitud hiiglaslike mõõtmetega seade vaivundamentide paigaldamiseks merepõhja, metallkonstruktsioonid 759megavatise võimsusega Hollandse Kust Noordi meretuulepargile Hollandi firma Van Oord tellimusel,” loetles Marketex Offshore Constructionsi juhatuse liige Nadežda Vassiljeva.
- Kraanalaeva Seaway 7 tellimusel valminud monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme suurprojekti edukas elluviimine on suurepärane näide sellest, et meretuuleparkidele metallkonstruktsioonide ja seadmete valmistamine ei piirdu ainult keevitustsehhi tööga, vaid kogemusi said insenerid nii Eestist kui ka välismaalt. Foto: BLRT Grupp
“Taoliste tellimuste saamine ja ootustele vastav täitmine on ettevõttele parim reklaam. Täna on Marketex Offshore Constructions usaldusväärne teraskomponentide tarnija Põhja- ja Läänemere suurtele meretuulepargiprojektidele ning teeninud välja kindla partneri maine suurtes jätkusuutlikes projektides.”
Taoliste tellimuste saamine ja ootustele vastav täitmine on ettevõttele parim reklaam. Täna oleme usaldusväärne teraskomponentide tarnija Põhja- ja Läänemere suurtele meretuulepargiprojektidele ning oma kindla partneri mainega osaleja rahvusvahelistes jätkusuutlikes suurprojektides.
Nadežda Vassiljeva
Marketex Offshore Constructionsi juhatuse liige
Vassiljeva lisas, et Marketex Offshore Constructions arendab pidevalt oma oskusi, teadmisi ja oskusteavet, rakendades neid elluviidavates projektides, mis aitab omakorda luua suuremat lisandväärtust. Kõrgema lisandväärtusega tooted ja teenused toovad aga Eestisse uusi meretuulepargi projekte, mis annavad tööd meie kodumaistele tööstusettevõtetele ning tõstavad nende konkurentsivõimet.
“Kõikidel meretuuleparkide projektidel on üks ühine joon: töötajate kvalifikatsioonile ja tööohutusele seatakse väga suuri nõudmisi. Ühtpidi võib see tunduda tülika kohustusena, ent siin peitub ka arengu võti, sest seeläbi paranevad Eesti tööstusettevõtete võimekus ja valmisolek täita keerukaid tipptehnoloogilisi tellimusi.”
“2021. aastal valmistasime firma Seaway 7 tellimusel laevale monteeritava vaivundamentide paigaldusseadme (monopile gripper), mis aitab summutada laeva õõtsumist, hoida vaia vajalikus asendis ning muuta paigaldustööd ohutumaks ja tõhusamaks. Selle suurprojekti edukas elluviimine on suurepärane näide sellest, et meretuuleparkidele metallkonstruktsioonide ja seadmete valmistamine ei piirdu ainult keevitustsehhi töö ja lisanduvate töökohtadega. Meil tuli tegemist teha ülikomplitseeritud projektiga, mille täitmisse olid kaasatud ka meie alltöövõtjad, sest metalltarindi valmistamise kõrval pakkusime ka näiteks hüdroisolatsiooni- ja elektripaigaldust. Kindlasti tasub mainida, et toetasime kliendi meeskonda mitme insenertehnilise lahendusega, nagu seadme hüdrojaama, hüdro- ja elektrisüsteemi trasside, kaitsetiibade ja piirete projekteerimine,” teatas juht rahulolevalt. Lõpetuseks mainis ta, et ka täna on ettevõtte laual uusi ja põnevaid projekte, mis hõlmavad erinevaid allveesüsteeme ning vesiniku ladustamise võimalusi.
Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni liikmena jälgivad nii Elme Metall kui ka Marketex Offshore Constructions tähelepanelikult taastuvenergia trende ja kõik märgid näitavad, et Põhja- ja Läänemere piirkond on kasvamas avamere tuuleparkide ehitamise keskuseks.
“Roheline energia on praegu kuum teema ning arvestades roheenergia arengutempot eeldab sektori kasv tugevat tarneahelat Balti riikides ja Põhjamere piirkonnas. Elme Metall ja Marketex Offshore Constructions tervitavad võimalust töötada uute ja uuenduslike katseprojektide kallal, et arendada ka tulevikus oma oskusi,” kinnitasid mõlema ettevõtte juhid.
- Kõikidel meretuuleparkide projektidel on üks ühine joon: töötajate kvalifikatsioonile ja tööohutusele seatakse väga suuri nõudmisi. Foto: BLRT Grupp
Seotud lood
Saare Wind Energy plaanib Saaremaast läänes asuvale alale koos hollandlastega arendatavasse meretuuleparki püstitada kuni 100 elektrituulikut koguvõimsusega kuni 1400 MW. Investeeringu suurus küündib üle 3 miljardi euro.
Eesti energiamajandus on suure valiku ees, kas oleme lihtsalt olemas ja elame aegade lõpuni euroliidu abipakettidest või ehitame üles kestliku, kasumliku ja ühiskonda teeniva tulevikumajanduse. Peamine küsimus on, kas ja kui palju suudame ära kasutada enda riigi tuuleenergia potentsiaali.
Sellel, et tuule-, päikese ja hübriidpargid ideest üldplaneeringu kehtestamiseni kiiremini jõuaksid, on suur roll mängida riigil. Selgelt sätestatud suunised lükkaksid hoo sisse nii mõnelegi takerdunud ettevõtmisele ning ebaühtlane menetluskäik valdades kahaneks.
Tuuleparkidest teenivad mitmekordse keskmise palga parkide naabruses elavad inimesed ja võidavad nii ettevõtjad kui ka ühiskond laiemalt.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.