Alustavad investorid ei saa sageli aru, mida tähendab „riskivaba tulu“, ehkki selle mõiste peaks kohe alguses selgeks tegema – see on investeerimis- ja finantsäri A ja O. Fikseeritud tuluga varade põnevast maailmast räägib Timur Turlov, Freedom Holding Corp. tegevjuht ja Freedom Finance Europe’i asutaja.
Näiteks kui töötaja saab palka, siis pole tegu täiesti riskivaba sissetulekuga, kuna inimene võib ühel hetkel töö kaotada või tabab ettevõtet pankrot. Võrreldes olukorda hoiusega pangakontol, on viimane palju väiksema riskiga, sest sel on olemas kindlustus. Näiteks Ameerikas tagab rahaliste vahendite ohutuse Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) ehk seal saab riskivaba tulu pakkuda valitsus.
USA valitsuse võlakirjad annavad riskivaba tulu
Sellest lähtuvalt on üles ehitatud kogu finants- ja investeerimisteooria: riskivaba tulu annavad valitsus ja selle müüdavad varad, näiteks riigivõlakirjad. Loomulikult on valitsusi erinevaid, mistõttu on tänaseks selge, et ainult Ameerika valitsuse võlakirjad annavad riskivaba tulu, samas kui teiste riikide omad on riskantsemad, ent pakuvad seetõttu kõrgemat tootlust. Riskivaba staatuse saavutamine ei ole lihtne; olema peab täiuslik ajalugu ja on soovitatav, et selle valitsuse emiteeritud valuuta oleks reservide loendis.
Tootlus 16 aasta kõrgeimal tasemel
19. oktoobril 2023 jõudis USA kümneaastaste riigivõlakirjade tootlus 5%ni – viimase 16 aasta kõrgeimale tasemele. Kasvu kiirus on üllatav, sest juuli keskel oli see 3,75% ringis.
Riigivõlakirjade jaoks on tegemist olulise ja kiire muutusega, mis tuleneb baasintressimäära tõusust.
Tavainvestori jaoks tähendab see seda, et varade valikul tuleks sihiks võtta dollarites 5% aastane tootlus ning tegemist peaks olema riskivaba hoiuse või sarnase vahendiga. Kuna me räägime kümneaastastest võlakirjadest, siis nendesse investeerides lukustab investor 10 aastaks 5% aastatootluse. See on suurepärane võimalus konservatiivse riskiprofiiliga turuosalistele, sest sellist tootlust pole turul nähtud alates 2007. aastast. Suurema riskiga soovijatele sobivad ettevõtete fikseeritud tulumääraga vahendid ning just praegu on õige aeg neisse investeerida.
Aasta eest oleks saanud öelda, et eurovõlakirjade turg pole kuigi köitev, sest siis oli kümneaastaste võlakirjade tootlus 3,5–4%, kõrge tootlusega võlakirjade puhul aga 8–8,5%. Tänaseks on esimene saavutanud 5%, teine aga ületab 10%.
Spread on 2023. aastal laienenud, võimaldades investoritel valida erineva riskitasemega ettevõtete võlakirju, mille tootlus jääb vahemikku 6,5% kuni 9,5%.
Freedom24 on investeerimisplatvorm väärtpaberite, aktsiate, fondide ja muuga kauplemiseks, mis sobib iOS- ja Android-operatsioonisüsteemidega nutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Selle loojaks on Euroopa maakler Freedom Finance Europe Ltd, mis kuulub valdusfirmasse, mille aktsiad on noteeritud Nasdaqi börsil. Ettevõttel on esindused USAs, Saksamaal, Poolas, Hispaanias, Kreekas, Prantsusmaal, Küprosel, Kasahstanis, Ukrainas, Aserbaidžaanis ja Armeenias. Ettevõte plaanib peagi avada oma esinduse Tallinnas.
Uuri lisaks:
freedom24.comSeotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.